ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
İLİMİZ ESNAFLARINDAN TENEKECİ MESUT YASSITEPE'NİN OĞLU SERCAN YASSITEPE WORLD SKİLLS OLİMPİYATLARI'NDA İKİNCİ OLDU!
İLİMİZ ESNAFLARINDAN TENEKECİ MESUT YASSITEPE'NİN OĞLU SERCAN YASSITEPE WORLD SKİLLS OLİMPİYATLARI'NDA İKİNCİ OLDU!1–6 Eylül 2009 tarihleri arasında Kanada'nın Calgary şehrinde yapılan World Skills (dünya mesleki beceriler) olimpiyatlarına ülkemizden 26 kişilik milli takım katılacak.Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Aydın Özdemir mutfak hakemi ve Alanya Turizm Otelcilik Programı öğrencisi Sercan Yassıtepe mutfak yarışmacısı olarak Kanada nın Calgary şehrinde yapılan World Skills (dünya mesleki beceriler) olimpiyatlarında ülkemizi temsil edecekler.1–6 Eylül 2009 tarihleri arasında düzenlenecek olan bu yarışmaya ülkemizden 26 kişilik bir milli takım katılacak. 1950 yılından itibaren yapılan dünyanın en önemli yarışma organizasyonu ve aynı zamanda meslek standartları açısından referans niteliği taşıyan bu yarışmaya 51 ülke yarışmacı olarak katılacak.Mesleki bir yarışma ve farklı branşlardan yarışmacıların kendi alanlarında ne kadar iyi olduklarını kanıtladıkları World Skills yarışmasıyla, dünyanın en büyük endüstri kuruluşlarının bulunacağı bir ortamda Ülkemizin adını duyurma imkanı bulacaklar.Türk aşçıları Kanada'da 2. olduKanada'da da düzenlenen Dünya Mesleki Beceriler Olimpiyatı'nda Antalya'lı aşçı Sercan Yassıtepe, kuzu etli ana yemek tabağında ikinci oldu.Olimpiyatlara hakem olarak katılan Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Aydın Özdemir, yaptığı açıklamada 1950 yılından bu yana iki yılda bir organize edilen Dünya Mesleki Beceriler Olimpiyatı'na Türkiye olarak ilk defa kendisinin mutfak hakemi olarak, Sercan Yassıtepe'nin de aşçı olarak katıldıklarını söyledi. 1-7 Eylül tarihleri arasında Kanada'nın Calgary kentinde yapılan yarışmanın Türk mutfağına bir pencere açtığını kaydeden Özdemir, şöyle konuştu: ''Türk mutfağında son yıllarda yabancı dil bilen, teorik ve pratik bilgisi çok iyi olan genç şefleri görebiliyoruz. Meslek standartlarının ve yarışma kurallarının en katı şekilde uygulandığı bu yarışmalarda önemli bir kriter, yarışmacının 22 yaşı geçmemiş olmasıdır.'' Özdemir, altı farklı modülde yapılan yarışmada Sercan Yassıtepe'nin, kuzu etli ana yemek tabağında ikinci olduğunu ama genel klasmanda başarılı olamadıklarını kaydetti. Özdemir, bu yılki yarışmalara 51 ülke 40 farklı meslekte 1200 yarışmacının katıldığını, Türkiye'nin yarışmada 4 farklı dalda temsil edildiğini bildirdi.
1–6 Eylül 2009 tarihleri arasında Kanada'nın Calgary şehrinde yapılan World Skills (dünya mesleki beceriler) olimpiyatlarına ülkemizden 26 kişilik milli takım katılacak.Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Aydın Özdemir mutfak hakemi ve Alanya Turizm Otelcilik Programı öğrencisi Sercan Yassıtepe mutfak yarışmacısı olarak Kanada nın Calgary şehrinde yapılan World Skills (dünya mesleki beceriler) olimpiyatlarında ülkemizi temsil edecekler.
1–6 Eylül 2009 tarihleri arasında düzenlenecek olan bu yarışmaya ülkemizden 26 kişilik bir milli takım katılacak. 1950 yılından itibaren yapılan dünyanın en önemli yarışma organizasyonu ve aynı zamanda meslek standartları açısından referans niteliği taşıyan bu yarışmaya 51 ülke yarışmacı olarak katılacak.
Mesleki bir yarışma ve farklı branşlardan yarışmacıların kendi alanlarında ne kadar iyi olduklarını kanıtladıkları World Skills yarışmasıyla, dünyanın en büyük endüstri kuruluşlarının bulunacağı bir ortamda Ülkemizin adını duyurma imkanı bulacaklar.
Türk aşçıları Kanada'da 2. oldu
Kanada'da da düzenlenen Dünya Mesleki Beceriler Olimpiyatı'nda Antalya'lı aşçı Sercan Yassıtepe, kuzu etli ana yemek tabağında ikinci oldu.
Olimpiyatlara hakem olarak katılan Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Aydın Özdemir, yaptığı açıklamada 1950 yılından bu yana iki yılda bir organize edilen Dünya Mesleki Beceriler Olimpiyatı'na Türkiye olarak ilk defa kendisinin mutfak hakemi olarak, Sercan Yassıtepe'nin de aşçı olarak katıldıklarını söyledi.
1-7 Eylül tarihleri arasında Kanada'nın Calgary kentinde yapılan yarışmanın Türk mutfağına bir pencere açtığını kaydeden Özdemir, şöyle konuştu:
''Türk mutfağında son yıllarda yabancı dil bilen, teorik ve pratik bilgisi çok iyi olan genç şefleri görebiliyoruz. Meslek standartlarının ve yarışma kurallarının en katı şekilde uygulandığı bu yarışmalarda önemli bir kriter, yarışmacının 22 yaşı geçmemiş olmasıdır.''
Özdemir, altı farklı modülde yapılan yarışmada Sercan Yassıtepe'nin, kuzu etli ana yemek tabağında ikinci olduğunu ama genel klasmanda başarılı olamadıklarını kaydetti.
Özdemir, bu yılki yarışmalara 51 ülke 40 farklı meslekte 1200 yarışmacının katıldığını, Türkiye'nin yarışmada 4 farklı dalda temsil edildiğini bildirdi.
İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR