ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
KOSGEB DESTEKLİ KREDİLERE BAŞVURULAR BAŞLIYOR
KOSGEB DESTEKLİ KREDİLERE BAŞVURULAR BAŞLIYORKüçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi(KOSGEB) desteklerinden, imalat sanayi yanında hizmet sektörünün de yararlanabilmesi yapılan yoğun çalışmalar ve girişimler sonucunda Mayıs 2009'da KOSGEB Kanunu değişmiştir. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunun da içinde bulunduğu KOSGEB İcra Komitesi KOSGEB veri tabanına kayıtlı küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik üç yeni kredi faiz desteği programı uygulanmasına karar vermiştir.Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ yaptığı açıklamada “Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği olarak Konfederasyonumuz nezrinde esnaf ve sanatkarımıza yönelik KOSGEB destekleri konusunda yaptığımız istekler sonuç verdi. TESK'in de içinde bulunduğu KOSGEB icra komitesi kobilere yönelik kredi faiz desteği programı hazırladı ve açıklama yapıldı. Tüm esnafımıza öncelikle açıklamak istediğim konu kobi tanımıdır. Genel kanı olarak esnaf ve sanatkarlarımız arasında ve teşkilatımızda zaman zaman KOBİ'ler ile esnaf ve sanatkarın farklı gruplar olduğu düşünülmektedir. Oysa, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırması Hakkında Yönetmeliğe göre 250'den az yıllık çalışanı olan ve yıllık net satış hasılatı yada mali bilançosu yirmibeş milyon Türk Lirası'nı aşmayan işletmeler KOBİ olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla şoför, bakkal, manav, tuhafiyeci, terzi, ayakkabıcı, lokantacı ve diğer meslek dallarındaki esnaf ve sanatkarlarımız bu programlara başvuruda bulunabileceklerdir.”Dediİnağ “Açıklanan kredi paketleri 3 adet olup bunlardan Yeni Kredi Destek Programına üyelerimiz başvuruda bulunabileceklerdir. Diğer iki paketten birisi GAP Bölgesine diğeri de son olarak yaşadığımız sel felaketlerinde zarar gören bölgelerde kullanılacak kredilerdir. Yeni destek programı kapsamında başvuru yapılabilecek programın şartları şunlardır. İşletme başına üst limit 25.000 TL, ilk 3 ay ödemesiz olmak üzere, toplam 15 ay vadeli, kredi faizinin %75'ini KOSGEB, %25'ni krediyi kullanan esnaf karşılayacaktır. Ayrıca bu kredi kapsamında kadın girişimlere pozitif ayrımcılık yapılarak kredi üst limiti 30.000 TL olarak belirlenmiştir. Toplam 100.000 kişiye kredi verilecektir. Umuyorum ki esnaf ve sanatkarımız söz konusu desteklerden yararlanabilir ve içinde bulunduğumuz krizden kurtulmada destek olur” Dedi.
Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi(KOSGEB) desteklerinden, imalat sanayi yanında hizmet sektörünün de yararlanabilmesi yapılan yoğun çalışmalar ve girişimler sonucunda Mayıs 2009'da KOSGEB Kanunu değişmiştir. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunun da içinde bulunduğu KOSGEB İcra Komitesi KOSGEB veri tabanına kayıtlı küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik üç yeni kredi faiz desteği programı uygulanmasına karar vermiştir.
Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ yaptığı açıklamada “Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği olarak Konfederasyonumuz nezrinde esnaf ve sanatkarımıza yönelik KOSGEB destekleri konusunda yaptığımız istekler sonuç verdi. TESK'in de içinde bulunduğu KOSGEB icra komitesi kobilere yönelik kredi faiz desteği programı hazırladı ve açıklama yapıldı. Tüm esnafımıza öncelikle açıklamak istediğim konu kobi tanımıdır. Genel kanı olarak esnaf ve sanatkarlarımız arasında ve teşkilatımızda zaman zaman KOBİ'ler ile esnaf ve sanatkarın farklı gruplar olduğu düşünülmektedir. Oysa, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırması Hakkında Yönetmeliğe göre 250'den az yıllık çalışanı olan ve yıllık net satış hasılatı yada mali bilançosu yirmibeş milyon Türk Lirası'nı aşmayan işletmeler KOBİ olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla şoför, bakkal, manav, tuhafiyeci, terzi, ayakkabıcı, lokantacı ve diğer meslek dallarındaki esnaf ve sanatkarlarımız bu programlara başvuruda bulunabileceklerdir.”Dedi
İnağ “Açıklanan kredi paketleri 3 adet olup bunlardan Yeni Kredi Destek Programına üyelerimiz başvuruda bulunabileceklerdir. Diğer iki paketten birisi GAP Bölgesine diğeri de son olarak yaşadığımız sel felaketlerinde zarar gören bölgelerde kullanılacak kredilerdir. Yeni destek programı kapsamında başvuru yapılabilecek programın şartları şunlardır. İşletme başına üst limit 25.000 TL, ilk 3 ay ödemesiz olmak üzere, toplam 15 ay vadeli, kredi faizinin %75'ini KOSGEB, %25'ni krediyi kullanan esnaf karşılayacaktır. Ayrıca bu kredi kapsamında kadın girişimlere pozitif ayrımcılık yapılarak kredi üst limiti 30.000 TL olarak belirlenmiştir. Toplam 100.000 kişiye kredi verilecektir. Umuyorum ki esnaf ve sanatkarımız söz konusu desteklerden yararlanabilir ve içinde bulunduğumuz krizden kurtulmada destek olur” Dedi.
İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR