ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
KURBANLIK CANLI HAYVAN BASKÜL FİYATLARI BELİRLENDİ
KURBANLIK CANLI HAYVAN BASKÜL FİYATLARI BELİRLENDİ“Kurbanlık küçükbaş canlı hayvanların baskül kilogram fiyatı KOÇ 11 TL, Keçi 6 TL / Büyükbaş canlı hayvanların Dana 9 TL, İnek 7 TL”İlimizde, kurbanlık canlı hayvan baskül fiyatları, geleneksel olarak her yıl Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (EDESOB) tarafından, Birlik Başkanının Başkanlığında, Birlik Genel Sekreteri, Belediye Başkanlığı, Tarım İl Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Edirne Kasaplar Derneğinden uzman temsilcilerden oluşturulan “Kurbanlık Canlı Hayvan Baskül Fiyat Tarifesi Teknik İhtisas Komisyonu”nun görüşü alınarak ve Yönetim Kurulunca onaylanarak belirlenmektedir. “Bu yıl 27, 28, 29, 30 Kasım 2009 tarihlerinde kutlanacak Kurban Bayramı münasebetiyle oluşturulan Teknik İhtisas Komisyonu' muzca 05 Kasım 2009 Perşembe günü toplanılarak, Edirne Ticaret Borsasında işlem gören Eylül, Ekim, Kasım ayları ortalama baskül fiyatları, canlı hayvan piyasası, kurbanlık hayvanın daha itinalı beslenmesi ve yetiştirilmesi için yapılan giderler, önceki yıllara ait tarifeler, piyasadaki arz ve talep unsurları gibi hususlar dikkate alınarak belirlenen fiyatlar, Birlik Yönetim Kurulumuzca 05 Kasım 2009 tarihinde yapılan toplantıda değerlendirilmiş ve uygun görülerek aynen onaylanmıştır. Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, yaptığı açıklamada; “Birlik Yönetim Kurulumuzca onaylandığı şekliyle, Kurbanlık Canlı Hayvanların bu yılki Baskül Kilogram azami satış fiyatları küçükbaş canlı hayvanlardan KOÇ için 11 TL, Keçi için 6,00 TL, büyükbaş canlı hayvanlardan Dana için 9,00 TL, İnek için ise 7,00 YTL olarak belirlenmiştir. Çiftçi kesiminden gelen öneriler dikkate alınarak varlığı tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı için sakıncalı bulunduğundan bu yıl ‘dişi koyun ve düve' için fiyat verilmemiştir.Kurbanlık canlı hayvan baskül fiyatları belirlenirken, özellikle tüketici kadar çiftçimiz düşünülmüş, gerek Teknik Komisyon gerek Yönetim Kurulumuzda her ne şekilde olursa olsun ihtiyaç olan hayvan neslini koruma kutsal bir görev kabul edilmiştir. Bununla beraber, Tarım ve Köyişleri Bakanlığımızın uygulamalarına göre üreticilerimizin, kurbanlık hayvanlarını pazara sevk ederken zorunlu olarak, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinden pasaport, menşei ile veterinerlik belgelerini almaları ve mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Önemli bir konuda sağlığa uygunluk ve sağlığımızdır. Bu nedenle, ilgili makamlarca belirlenen kesim yerleri dışında kurban kesilmemesi önem arz etmektedir. Bu vesile ile şahsım ve yönetim kurulumuz adına halkımızın, çiftçilerimizin, esnaf ve sanatkârlarımızın aileleri ile birlikte mübarek kurban bayramını kutlar, her şeyin gönüllerince olmasını, günlerinin bereketli, bol kazançlı ve sağlıklı geçmesini diliyorum.”
“Kurbanlık küçükbaş canlı hayvanların baskül kilogram fiyatı KOÇ 11 TL, Keçi 6 TL / Büyükbaş canlı hayvanların Dana 9 TL, İnek 7 TL”
İlimizde, kurbanlık canlı hayvan baskül fiyatları, geleneksel olarak her yıl Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (EDESOB) tarafından, Birlik Başkanının Başkanlığında, Birlik Genel Sekreteri, Belediye Başkanlığı, Tarım İl Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Edirne Kasaplar Derneğinden uzman temsilcilerden oluşturulan “Kurbanlık Canlı Hayvan Baskül Fiyat Tarifesi Teknik İhtisas Komisyonu”nun görüşü alınarak ve Yönetim Kurulunca onaylanarak belirlenmektedir.
“Bu yıl 27, 28, 29, 30 Kasım 2009 tarihlerinde kutlanacak Kurban Bayramı münasebetiyle oluşturulan Teknik İhtisas Komisyonu' muzca 05 Kasım 2009 Perşembe günü toplanılarak, Edirne Ticaret Borsasında işlem gören Eylül, Ekim, Kasım ayları ortalama baskül fiyatları, canlı hayvan piyasası, kurbanlık hayvanın daha itinalı beslenmesi ve yetiştirilmesi için yapılan giderler, önceki yıllara ait tarifeler, piyasadaki arz ve talep unsurları gibi hususlar dikkate alınarak belirlenen fiyatlar, Birlik Yönetim Kurulumuzca 05 Kasım 2009 tarihinde yapılan toplantıda değerlendirilmiş ve uygun görülerek aynen onaylanmıştır.
Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, yaptığı açıklamada; “Birlik Yönetim Kurulumuzca onaylandığı şekliyle, Kurbanlık Canlı Hayvanların bu yılki Baskül Kilogram azami satış fiyatları küçükbaş canlı hayvanlardan KOÇ için 11 TL, Keçi için 6,00 TL, büyükbaş canlı hayvanlardan Dana için 9,00 TL, İnek için ise 7,00 YTL olarak belirlenmiştir. Çiftçi kesiminden gelen öneriler dikkate alınarak varlığı tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı için sakıncalı bulunduğundan bu yıl ‘dişi koyun ve düve' için fiyat verilmemiştir.
Kurbanlık canlı hayvan baskül fiyatları belirlenirken, özellikle tüketici kadar çiftçimiz düşünülmüş, gerek Teknik Komisyon gerek Yönetim Kurulumuzda her ne şekilde olursa olsun ihtiyaç olan hayvan neslini koruma kutsal bir görev kabul edilmiştir.
Bununla beraber, Tarım ve Köyişleri Bakanlığımızın uygulamalarına göre üreticilerimizin, kurbanlık hayvanlarını pazara sevk ederken zorunlu olarak, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinden pasaport, menşei ile veterinerlik belgelerini almaları ve mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Önemli bir konuda sağlığa uygunluk ve sağlığımızdır. Bu nedenle, ilgili makamlarca belirlenen kesim yerleri dışında kurban kesilmemesi önem arz etmektedir. Bu vesile ile şahsım ve yönetim kurulumuz adına halkımızın, çiftçilerimizin, esnaf ve sanatkârlarımızın aileleri ile birlikte mübarek kurban bayramını kutlar, her şeyin gönüllerince olmasını, günlerinin bereketli, bol kazançlı ve sağlıklı geçmesini diliyorum.”
İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR