ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
İNAĞ “FİYAT ETİKETLERİNE DİKKAT”
İNAĞ “FİYAT ETİKETLERİNE DİKKAT”Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, 01 Ocak 2010 tarihinden itibaren perakende satışa arz edilen mal ve hizmetlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde fiyatların Türkiye Cumhuriyeti Para Birimi olan Türk Lirası(TL) yada Kuruş(Kr) olarak gösterilmesinin zorunlu olduğunu hatırlattı. Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ “Esnaf ve Sanatkarımızın mağdur olmamaları için etiket ve fiyat tarifelerine dikkat etmeleri gerekmekte, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren fiyatların sadece Türk Lirası(TL) yada Kuruş(Kr) olarak gösterilme zorunluluğu başlayacaktır. Fiyat etiketlerinde YTL yada Ykr ibaresi bulunan esnaf ve sanatkarlarımızın bu ibareleri en kısa sürede değiştirmesi gerekmektedir. Ayrıca 2010 yılından itibaren Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın talimatı ile fiyat etiketleri kontrol edilmeye başlanacak. Bu kontroller esnasında özellikle ürünlerin üzerinde fiyat etiketleri yada müşterilerin göreceği şekilde hazırlanmış fiyat listesini mutlaka asılmış olması gereklidir.Vitrinlere teşhir amacıyla konulmuş ürünlerin üzerinde de eğer satışı yapılıyorsa mutlaka fiyat etiketi olması sadece teşhir amacıyla vitrine konmuş ise “teşhir amaçlıdır”, “satılık değildir” yada “numunedir” gibi ibarelerin bulunması gerekmektedir.” Dedi.İnağ “Ayrıca 4822 Sayılı Kanun ile Değişiklik yapılan 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a göre hazırlanmış olan Etiket,Tarife ve Fiyat Listesi Yönetmeliği'nin 8.Maddesine göre “Hizmetlerin özelliğine ve tüketiciye sunuluş biçimine göre,tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge,levha,pano ve benzerleri, hizmetin sunulduğu işyerinde, tüketiciler tarafından görülebilecek ve kolaylıkla okunabilecek şekilde asılır,takılır veya konulur.Lokanta ve bunun gibi yerlerde tarife ve fiyat listelerinin işyerlerinin dışında da gösterilmesi ayrıca, tarife ve fiyat listesinde gösterilen fiyatların üzerine servis ücreti veya herhangi bir isim altında başka bir ücret konulacaksa, bunun tarife ve fiyat listesinde gösterilmesi zorunludur.” İbaresi yer almaktadır. Esnaf ve Sanatkarımızın yapılacak kontrollerde zor duruma düşmemesi için mutlaka fiyat etiketi mümkün olmayan hallerde fiyat listesi kullanmalarını ve fiyat etiketlerindeki TL ve Kr ibarelerine dikkat etmelerini rica ediyorum.” Dedi.
Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, 01 Ocak 2010 tarihinden itibaren perakende satışa arz edilen mal ve hizmetlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde fiyatların Türkiye Cumhuriyeti Para Birimi olan Türk Lirası(TL) yada Kuruş(Kr) olarak gösterilmesinin zorunlu olduğunu hatırlattı.
Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ “Esnaf ve Sanatkarımızın mağdur olmamaları için etiket ve fiyat tarifelerine dikkat etmeleri gerekmekte, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren fiyatların sadece Türk Lirası(TL) yada Kuruş(Kr) olarak gösterilme zorunluluğu başlayacaktır. Fiyat etiketlerinde YTL yada Ykr ibaresi bulunan esnaf ve sanatkarlarımızın bu ibareleri en kısa sürede değiştirmesi gerekmektedir. Ayrıca 2010 yılından itibaren Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın talimatı ile fiyat etiketleri kontrol edilmeye başlanacak. Bu kontroller esnasında özellikle ürünlerin üzerinde fiyat etiketleri yada müşterilerin göreceği şekilde hazırlanmış fiyat listesini mutlaka asılmış olması gereklidir.Vitrinlere teşhir amacıyla konulmuş ürünlerin üzerinde de eğer satışı yapılıyorsa mutlaka fiyat etiketi olması sadece teşhir amacıyla vitrine konmuş ise “teşhir amaçlıdır”, “satılık değildir” yada “numunedir” gibi ibarelerin bulunması gerekmektedir.” Dedi.
İnağ “Ayrıca 4822 Sayılı Kanun ile Değişiklik yapılan 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a göre hazırlanmış olan Etiket,Tarife ve Fiyat Listesi Yönetmeliği'nin 8.Maddesine göre “Hizmetlerin özelliğine ve tüketiciye sunuluş biçimine göre,tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge,levha,pano ve benzerleri, hizmetin sunulduğu işyerinde, tüketiciler tarafından görülebilecek ve kolaylıkla okunabilecek şekilde asılır,takılır veya konulur.Lokanta ve bunun gibi yerlerde tarife ve fiyat listelerinin işyerlerinin dışında da gösterilmesi ayrıca, tarife ve fiyat listesinde gösterilen fiyatların üzerine servis ücreti veya herhangi bir isim altında başka bir ücret konulacaksa, bunun tarife ve fiyat listesinde gösterilmesi zorunludur.” İbaresi yer almaktadır. Esnaf ve Sanatkarımızın yapılacak kontrollerde zor duruma düşmemesi için mutlaka fiyat etiketi mümkün olmayan hallerde fiyat listesi kullanmalarını ve fiyat etiketlerindeki TL ve Kr ibarelerine dikkat etmelerini rica ediyorum.” Dedi.
İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR