ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
SEL FELAKETİ
SEL FELAKETİEdirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ yaşanan sel felaketi sebebi ile Edirnelilerin büyük zarar gördüğünü belirtti. İnağ 2006 yılında yaşanan sel felaketinin ardından 2010 yılında da yaşanan taşkınlar sebebi ile bölge halkının, çiftçilerin ve esnafın zarar gördüğünü belirtti.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ yaşanan sel felaketi sebebi ile Edirnelilerin büyük zarar gördüğünü belirtti. İnağ 2006 yılında yaşanan sel felaketinin ardından 2010 yılında da yaşanan taşkınlar sebebi ile bölge halkının, çiftçilerin ve esnafın zarar gördüğünü belirtti.

İnağ “ Meriç ve Tunca nehirlerinin mutlaka ıslah edilmesi gerekli. Bu çalışma sadece Türkiye tarafında değil Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye'den oluşacak bir konsorsiyumla yapılmalı. Geçtiğimiz yaz DSİ'nin yaptığı çalışmalar bir nebze olsun faydalı oldu. Belki daha büyük zararlar engellendi. Ancak Meriç nehri Tunca ve Arda nehirleri daha sonrada Ergene nehri ile birleşerek çok yüksek debili bir akarsu haline geliyor. Bu yılda İpsala'da büyük bir sorun yaşanmaması için dua ediyorum.” Dedi. Yaşanan taşkın sonucu Karaağaç Mahallesine ulaşımın kesildiğini belirten İnağ “Tarihi Köprülerin restorasyonu tamamlandı. Ancak yapılan çalışmada köprülerin üzerindeki fazla toprak alındı ve köprüler daha da alçaldı. Orijinal haline getirilen köprülere göre nehirlerin yataklarının da orijinal haline getirilmesi gerekirdi. Bu taşkın bir kez daha gösteriyor ki alternatif köprü şart. Pazarkule ile D100 Karayolunun birbirine bağlanması konusunda yapılan çalışmalarında hızlandırılması gerekmektedir.”

Sel felaketi sebebi ile bölge esnafının büyük zarar gördüğünü belirten İnağ “Karaağaç Mahallesi, Lozan Caddesi, İki Köprü Arası mevkilerinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlarımız büyük zarar gördü. 2006 yılındaki sel felaketi, köprülerin tamiri derken bir sel felaketi daha zaten ekonomik krizin vurduğu esnaf ve sanatkarımızı iyice bitirmiştir. Esnafın gördüğü zararı sadece selin verdiği zarar olarak görmemek gerekli. Yıllardan beri çeşitli sebeplerle bölgeye ulaşım sorunu olduğunu ve 5-6 gündür dükkanların kapalı olduğunu, esnafın dükkanına dahi gidemediğini hesaplamak gerekli. Esnaf dükkanını açamamasına rağmen vergi, sigorta gibi devlet alacakları sürekli işlemekte.” Dedi.

Edirne ESOB Başkanı İnağ sel felaketinden zarar gören tüm Edirnelilere geçmiş olsun diledi.

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR