ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
EDİRNE TAVA CİĞERİ ARTIK TESCİLLİ!
EDİRNE TAVA CİĞERİ ARTIK TESCİLLİ!Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak 18/05/2006 tarihinde Türk Standartları Enstitüsü'ne yaptığımız “Edirne Tava Ciğer Coğrafi İşaret” başvurusu, enstitü tarafından incelenmiş ve Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği adına tescil edilmiştir.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak 18/05/2006 tarihinde Türk Standartları Enstitüsü'ne yaptığımız “Edirne Tava Ciğer Coğrafi İşaret” başvurusu, enstitü tarafından incelenmiş ve Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği adına tescil edilmiştir.

 

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İNAĞ “ Edirne yöremize has olan Edirne Tava Ciğerinin tanıtımı için ilk olarak Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası olarak tava ciğer yapan arkadaşlarımız ile birlikte EMİTT 2005 fuarında çalışmalara başladık. Edirnemizin tanıtımı için önemli bir araç olarak gördüğümüz Edirne Tava Ciğeri önemli bir noktaya ulaştığında karşımıza başka bir tehlike çıktı. Özellikle diğer şehirlerde işin ehli olmayan ve Edirne tava ciğer adı altında Arnavut ciğeri satan esnaflar hakkında şikayetler gelmeye başladı. Bu durum üzerine Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak Edirne Tava Ciğer'in standartlarını belirleme ve Edirnemize has bir ürün olduğunu tescillemek için Türk Standartları Enstitüsü'ne başvurduk. Yaptığımız başvuru sonucu, 25/07/2009 tarih ve 27299 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak tarafımıza son 6 aylık bekleme süresi bildirildi. Sonuç olarak Edirne Yöremize ait Edirne Tava Ciğerin Coğrafi İşareti Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği adına 25/07/2009 yayın tarihi itibarı ile tescillenmiş oldu” Dedi.

 

Coğrafi işaret tescili ardından 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname uyarınca gerekli çalışmaları yapacaklarını belirten İnağ “ Daha coğrafi işaret tescil edilmeden Edirne Tava Ciğer ile ilgili TSE'ye yapılan patent başvurularını durdurduk. İlgili mevzuat uyarınca 3 kişilik bir komisyon oluşturacağız. Bu komisyon Edirne Tava Ciğer üreten esnaflarımızı uygun üretim, hijyen şartlarına uygunluk gibi konularda denetleyecek. Öncelikle tava ciğeri bir standarda oturtup esnaflarımızın konu ile ilgili bilinçlenmesini sağlamak istiyoruz.

 

 

Edirne ESOB Başkanı İnağ Edirne Yöresine has ürünlerin tecillerinin çok önemli olduğunu, tescili yapılmayan diğer yerel ürünlerimiz ile ilgili çalışmalar yapacaklarını belirtti.
İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR