ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
EDESOB BAŞKANI İNAĞ “KOSGEB KONUSUNDA DOLANDIRICILARA DİKKAT”
EDESOB BAŞKANI İNAĞ “KOSGEB KONUSUNDA DOLANDIRICILARA DİKKAT”

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonuna KOSGEB tarafından gönderilen yazıda bazı kişilerin KOSGEB destekleri konusunda esnaf ve sanatkarlarımızı dolandırmaya çalıştıkları belirtilmiştir.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İNAĞ “Esnaf ve Sanatkarımızın da bildiği üzere Edirne ESOB ve bağlı meslek odaları esnaf ve sanatkarımızın KOSGEB konusunda en üst düzeyde faydalanması için yoğun çaba harcamaktadırlar. Örneğin son KOSGEB kredi faiz desteğinde Edirne İl genelinde binin üzerinde esnaf ve sanatkarımızın faydalanmıştır. Sanayi ve Ticaret Bakanımız Sayın Nihat ERGÜN geçen günlerde KOSGEB aracılığı ile KOBİ'lere yani esnaf ve sanatkarlarımıza yeni destek paketi çıkaracaklarını duyurmuştur. Ancak bazı kötü niyetli kişilerin ekonomik olarak çok zor durumda olan esnaf ve sanatkarlarımızın bu zor durumundan yararlanarak dolandırıcılık yapmaya çalıştıkları tespit edilmiştir. Konfederasyonumuzdan gelen yazıda Ankara KOSGEB Başkanlığından aradığını ve adının Zeynep olduğunu söyleyen bir kişinin, KOSGEB veri tabanına kayıtlı işletmeleri ve bazı meslek odalarını arayarak KOSGEB tarafından 200.000 işletmeye firma başına 10.000 TL hibe verildiğini söylemekte olduğu, işyerlerinin bu hibe ve diğer desteklerden yararlanabilmeleri için faaliyet alanları ne olursa olsun işyerinde beş işçi çalıştırıyor olmasının yeterli olduğunu söylemektedir. Hibeden yararlanmak için ise aradıkları esnaf ve sanatkarlara kargo ile doküman göndereceklerini ve kargoyu alırken 39 TL işlemler içinde 250 TL. ödeme yapılması gerektiği söylenmektedir. İlk olarak Ankara'da başlayan bu dolandırıcılığın diğer illere de yayıldığının tespit edildiği bildirilmiştir.” Dedi.

EDESOB Başkanı Emin İnağ bu kişi yada kişilerin tamamen hayal ürünü adresler kullandığını ve gizli telefon numaralarından aradıklarını belirterek “Esnaf ve Sanatkarlarımız başta EDESOB olarak tüm meslek odalarımızın kendileri için yoğun bir şekilde çalıştığımız bilmelerini istiyorum. Bu tür kişilere kesinlikle itibar etmemeliler. KOSGEB konusunda üyelerimizin tüm işlemleri meslek odalarımız ve birliğimiz tarafından yapılmaktadır. Öyle ki üyelerimizi sıkıntıya sokmamak için birçok bürokratik engeli KOSGEB ile görüşerek ortadan kaldırdık. Esnaf ve Sanatkarlarımız bundan sonra çıkacak olan KOSGEB destekleri konusunda bizlerin açıklamalarını takip etsinler. Tekrar belirtmek istiyorum yukarıda bahsi geçen şekilde arayanları kesinlikle kaile almasınlar” Dedi.

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR