ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
İNAĞ “USTALIK BELGESİ KAPSAMINDA Kİ MESLEKLERDE BELGESİ OLMAYANLARIN KAYDI YAPILMAYACAK.”
İNAĞ “USTALIK BELGESİ KAPSAMINDA Kİ MESLEKLERDE BELGESİ OLMAYANLARIN KAYDI YAPILMAYACAK.” Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca yeni işyeri açılışlarında ustalık belgesi aranması gerektiği bildirildi. Yeni işyeri açılışlarında artık ustalık belgesi olmadan kayıt yaptırılamayacak. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca yeni işyeri açılışlarında ustalık belgesi aranması gerektiği bildirildi. Yeni işyeri açılışlarında artık ustalık belgesi olmadan kayıt yaptırılamayacak. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

 

Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ “Esnaf ve sanatkarlarımızın tabi olduğu 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu 21 Haziran 2005 yılında yürürlüğe girmiş ve yeni işyeri açılışları ile ilgili 68 inci maddesinin ilk fıkrasının son cümlesinde ‘3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamına alınan il ve mesleklerde faaliyette bulunacak esnaf ve sanatkarlardan sicile kayıt sırasında meslek dalı ile ilgili ustalık belgesi istenir' denilmektedir. 5362 sayılı yasadan daha önce çıkan 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar ile Odalar ve Borsalar Kanununun 102. Maddesinde ise ‘Ticaret siciline kayıtlı olanlardan 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda öngörülen ustalık belgesi istenmez' denilmektedir. Bu iki Kanun arasındaki bu çelişki Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca hazırlanan bir genelge ile çözülmüştür. Bundan sonra ustalık belgesi kapsamında yer alan mesleklerde ustalık belgesi olmayanlar 5174 sayılı Kanun'a tabi odalarca kayıt edilemeyecektir. Bu düzenleme sayesinde işinin ehli olmayan kişilerin işyeri açmalarının tamamen önüne geçilecek, hem esnaf ve sanatkarların hemde tüketicilerin korunması sağlanacaktır.” Dedi.

 

Emin İnağ “Özellikle Edirne'miz gibi tüm gayreti ile turizm potansiyelini artırmaya çalışan bir şehirde yaptığı işte yeterli bilgisi olmayan kişiler, gelen ziyaretçilerimizin olumsuz fikirlerle dönmelerine sebep olmaktadırlar. Aynı zamanda ustalık belgesi belli meslek dallarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkar sayısında aşırı artışı da durduracağından zaten bozuk piyasada zor para kazanan esnaf ve sanatkarımızın korunmasına da yardımcı olacaktır.” Dedi
İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR