ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
İNAĞ “GECİKME ZAMMI ve TECİL FAİZİ ORANLARI DÜŞÜRÜLDÜ”
İNAĞ “GECİKME ZAMMI ve TECİL FAİZİ ORANLARI DÜŞÜRÜLDÜ”Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ Edirne ESOB olarak, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu nezrinde yapılan çalışmaların ilk meyvelerini vermeye başladığını söyledi.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ Edirne ESOB olarak, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu nezrinde yapılan çalışmaların ilk meyvelerini vermeye başladığını söyledi.

Edirne ESOB Başkanı İnağ “Esnaf ve sanatkarlarımızın içinde bulundukları ekonomik sıkıntılardan kurtulmalarına yardımcı olmak amacıyla yaptığımız çalışmalara ilk yanıt geldi. 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51.maddesi gereğince, vadesinde ödenmeyen vergi,resim ve harçlara gecikme zammı uygulanmaktadır. Söz konusu borçlar için uygulanan gecikme zammının enflasyon oranına kıyasla son derece yüksek olması, bu borçları ödeyemeyen esnaf ve sanatkarımızı zor duruma düşürmekte ve sıkıntıya sokmaktadır. Edirne ESOB olarak hazırladığımız esnaf ve sanatkarın ödeyemeyeceği ağır vergi yükünü içeren “Edirne Esnaf ve Sanatkarının Sorunları” isimli raporumuz Konfederasyonumuzca da yakından takip edilmektedir. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı sayın Bendevi Palandöken esnafın vergi yükü konusunda yoğun bir çalışma yapmış ve bu çalışmaların kamuoyuna maledilerek demokratik ve kolektif bir sahiplenme ile kuvvetli bir talep yaratılmıştır.” Dedi

Emin İnağ “Bu çalışmalar sonucunda, vergi, resim ve harçlara uygulanan gecikme zammı oranı 19 Ekim 2010 tarihinden itibaren aylık yüzde 1,95'ten (yıllık yüzde 23,4) yüzde 1,40'a (yıllık yüzde 16,8)'e düşürülmüştür. Yine 6183 sayılı Kanunun 48.maddesine göre vadesinde ödenmeyen bazı vergilerin taksitlendirilerek ödenmesi imkanı bulunmaktadır. Vergi dairesine müracaat edilerek taksitlendirilen borçlar için aynı Kanun maddesine göre tecil faizi adı altında bir faiz uygulanmaktadır. Taksitlendirilerek ödenen vergi borçları için uygulanan tecil faizi oranı 21 Ekim 2010 tarihi itibarıyla aylık yüzde 1,40'tan yüzde 1,00'e düşürülmüştür. Söz konusu indirimler geriye dönük borçlar ilgili olmayıp mevcut uygulanan faiz oranlarında yapılan indirimdir.
Esnaf ve sanatkarlar olarak, birikmiş Vergi ve SGK borçlarına ait yeniden düzenlemeleri içeren, hükümetçe hazırlanan ve meclise intikal eden kanun tasarısının bir an önce yasalaşmasını beklemekteyiz. Bu düzenleme ile hem esnaf ve sanatkarımız büyük bir yükten kurtulacak hem de Devletimiz önemli miktarda vergi toplamış olacaktır.” Dedi

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR