ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
EMİN İNAĞ “EDİRNE'YE KOSGEB MÜDÜRLÜĞÜ AÇILSIN”
EMİN İNAĞ “EDİRNE'YE KOSGEB MÜDÜRLÜĞÜ AÇILSIN”KOSGEB 1990 yılında 3624 sayılı Kanun ile kurulmuş, Trakya'ya İstanbul'da kurulu KOSGEB Müdürlüğü aracılığı ile destek vermeye başlamıştır. KOSGEB 2003 yılında Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde açılan sinerji odağı ile hizmetlerine devam etmiştir. 2007 yılında faaliyete başlayan KOSGEB Tekirdağ Hizmet Merkezi Müdürlüğü sayesinde Trakya'da KOSGEB destekleri konusunda hizmet patlaması yaşanmıştır. 2007 yılına kadar KOSGEB konusunda bihaber olan kobiler Trakya Bölgesi Müdürlüğün açılmasının ardından KOSGEB desteklerinden yararlanmaya başlamıştır.

KOSGEB 1990 yılında 3624 sayılı Kanun ile kurulmuş, Trakya'ya İstanbul'da kurulu KOSGEB Müdürlüğü aracılığı ile destek vermeye başlamıştır. KOSGEB 2003 yılında Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde açılan sinerji odağı ile hizmetlerine devam etmiştir. 2007 yılında faaliyete başlayan KOSGEB Tekirdağ Hizmet Merkezi Müdürlüğü sayesinde Trakya'da KOSGEB destekleri konusunda hizmet patlaması yaşanmıştır. 2007 yılına kadar KOSGEB konusunda bihaber olan kobiler Trakya Bölgesi Müdürlüğün açılmasının ardından KOSGEB desteklerinden yararlanmaya başlamıştır.

Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ “Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu ile kurulmuş, 34 esnaf ve sanatkar meslek odası ile esnaf ve sanatkar ticari siciline kayıtlı 14500 üyesi ile Edirne İlinde faaliyet gösteren KOSGEB desteklerinden yararlanma potansiyeli en yüksek kuruluştur.

KOSGEB'in tanınması ve desteklerinden yararlanılmasında büyük etken yine KOSGEB tarafından sağlanan “Kredi Faiz Desteği” olmuştur. İlk olarak açıklanan ve sadece üretim sektöründe faaliyet gösteren kobilerin başvurabildiği kredi faiz desteği programına, Edirne ilinde toplam 97, Kırklareli ilinde toplam 94 ve Tekirdağ ilinde toplam 264 kobinin bankalar tarafından girişi yapılmıştır. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak, bankalar tarafından girişi yapılan kobi sayılarını tespitinin ardından yoğun bir çalışma yapılmıştır. KOSGEB Tekirdağ İl Müdürlüğü'nce Edirne ilinden sorumlu uzman ile beraber bir program belirlenmiş ve 2008,2009 ve 2010 yıllarında yoğun bir şekilde bilgilendirme ve eğitim toplantıları düzenlenmiştir. Toplantılar Birliğimize bağlı 34 oda başkanına, 34 oda genel sekreterine eğitim toplantıları ve tüm kobilerin katılımına açık bilgilendirme toplantıları şeklinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan toplantılar ve 2009 yılında KOSGEB destekleri programına hizmet sektörünün dahil edilmesi ile beraber KOSGEB veritabanına kayıtlarda büyük artış sağlanmıştır.

2009 yılında KOSGEB tarafından sağlanan kredi faiz destek programında KOSGEB Edirne ilinden sorumlu uzmanın büyük desteği ile sadece Birliğimiz tarafından 1362 dosya KOSGEB veri tabanına kayıt edilmiştir. Edirne il genelinde bankalar tarafından 1238 giriş yapılmış ve yaklaşık 900 kobi destekten yararlanmıştır. Aynı destek programında Kırklareli ilinde 651 Tekirdağ ilinde 1856 kobinin bankalar tarafından girişleri yapılmıştır.

Kısaca özetlediğimiz KOSGEB çalışmalarından ortaya çıkan en önemli sonuç Edirne ilinde KOSGEB desteklerinden yararlanma miktarının KOSGEB hizmet merkezi fiziki konum itibarıyla yaklaştıkça artmıştır. Ayrıca ilk cansuyu kredi faiz destek programında Edirne ilinden toplam 97 kobinin bankalarca girişi yapılmışken Tekirdağ ilinden toplam 264 kobinin bankalarca girişi yapılmış, 2009 yılında ise Edirne ilinde 1238 kobi girişine karşılık Tekirdağ ilinde 1856 kobi girişi yapılmıştır. Mevcut bilgiler ışığında Edirne ilinde kobilerin KOSGEB desteklerinden en iyi düzeyde yararlanabilmeleri için Edirne'de KOSGEB Müdürlüğü açılması elzem bir durum haline gelmiştir. 14500 üyesi ile KOSGEB desteklerinden yararlanma potansiyeli en yüksek kuruluş olan Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak Edirne İlinde açılacak KOSGEB Hizmet Müdürlüğü için Birliğimiz hizmet binasında yer tahsisi yapılacaktır.” Dedi.

Emin İnağ “Edirne İlinde KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğü açılmasını ve açılacak Müdürlüğün Birliğimize ait hizmet binasında konuşlandırılmasını hususunu Sayın Milletvekilimiz Necdet Budak aracılığı ile Sayın Sanayi ve Ticaret Bakanımız Nihat Ergün'e ilettik. Edirne Ak Parti İl Başkanı Sayın Müjdat Kahve'nin yakından takip ettiği konu ile ilgili olarak Kurban Bayramından sonra Sanayi ve Ticaret Bakanımız ile görüşeceğiz.” Dedi. KOSGEB İl Müdürlüğü'nün biran önce Edirne'de faaliyete geçmesi gerektiğini belirten İnağ “KOSGEB sadece kredi faiz desteği sağlayan bir kuruluş değil,esnaf ve sanatkarımız için daha önemli olan hibe programlarından esnafımızın yararlanabilmesi için birebir danışabilecekleri uzmanların Edirne olması gerekli. Şuan proje çalışmaları için bekleyen birçok esnafımız var. Yapılan yasal düzenlemeler ile her ilde KOSGEB İl Müdürlüğü açılacak, ancak bizim talebimiz İlimizde biran önce müdürlüğün Birlik binamızda faaliyete geçmesidir. Sayın Milletvekilimiz Necdet Budak'ın bu konuda bize verdiği desteğe teşekkür ederiz. KOSGEB Edirne İl Müdürlüğü'nün biran önce faaliyete geçmesi konusunda gayretlerinin devam edeceğine inancımız tamdır.” Dedi

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR