ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
EDESOB BAŞKANI İNAĞ “SORUMLU YÖNETİCİLİK HAKKINDAKİ YASA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ.”
EDESOB BAŞKANI İNAĞ “SORUMLU YÖNETİCİLİK HAKKINDAKİ YASA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ.”5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu 13/06/2010 tarihli 27610 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Odası Başkanı Emin İnağ “Esnaf ve Sanatkarlarımızın işyerlerinde belirli hadlere göre mühendis istihdam etme zorunluluğu hakkındaki Kanun TBMM'de geçen hafta görüşülmüş ve kabul edilmiştir.”

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu 13/06/2010 tarihli 27610 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Odası Başkanı Emin İnağ “Esnaf ve Sanatkarlarımızın işyerlerinde belirli hadlere göre mühendis istihdam etme zorunluluğu hakkındaki Kanun TBMM'de geçen hafta görüşülmüş ve kabul edilmiştir.”

Emin İnağ “Başta Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Odası olarak konu hakkındaki yasaları yakından takip etmiş ve üyelerimize gerekli eğitimleri vererek sorumlu yöneticilik belgelerini vermiştik. Ancak Danıştay 8.Dairesi belirli hadler altında işyerleri bulunan ustalarımızın kendi işyerlerinde sorumlu yönetici olarak çalışmalarına imkan veren yasa Danıştay 8.Dairesi 18.06.2008 tarihli kararı ile durdurulmuş ve bir mühendis çalıştırma zorunluluğu getirilmiştir. Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Odası olarak mahkeme kanalı ile karara yaptığımız itiraz red edilmiştir. Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptığım Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar, ve Tatlıcılar Federasyonu aracılığı ile Ankara'da başlattığımız çalışmalarda esnaf ve sanatkarların en üst kurulu olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'da devreye girmiştir. TESK tarafından Ankara'da açılan davanın da red edilmesi üzerene konu Hükümetimiz yetkililerine anlatılmış ve yeni bir yasal düzenleme yapılması talep edilmiştir. TESK'inde toplantılarına sürekli katıldığı yapılan çalışmalar neticesinde hazırlanan yasa Türkiye Büyük Millet Meclis Genel Kurulunda görüşülmüş ve kabul edilmiştir. Burada başta Tarım Bakanımız Sayın Mehdi Eker olmak üzere, Federasyon'daki yönetim kurulu arkadaşlarıma, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'na ve konu ile ilgili emeği geçen herkese Edirne esnafı adına teşekkürlerimi iletmek istiyorum.” Dedi.

İlgili Kanunun 13/12/2010 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdiğini belirten EDESOB Başkanı Emin İnağ “Esnaflarımızdan gelen teşekkürlerden, yüzlerinin bir nebze olsun güldüğünü görmek beni çok mutlu etti. Ben tüm esnaf ve sanatkarlarımıza teşekkür ediyorum. EDESOB başkanı olarak elimden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğim. Esnaf ve sanatkarlarımızın daha mutlu olması için çalışmalarımıza her platformda devam ediyoruz.” Dedi.

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR