ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
EDİRNE ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ BAŞKANI EMİN İNAĞ RADYO SU'DA ESNAFIN SORUNLARINI ANLATTI.
EDİRNE ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ BAŞKANI EMİN İNAĞ RADYO  SU'DA ESNAFIN SORUNLARINI ANLATTI.EDİRNE ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ BAŞKANI EMİN İNAĞ RADYO SU'DA ESNAFIN SORUNLARINI ANLATTI.

EDİRNE ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ BAŞKANI EMİN İNAĞ RADYO SU'DA ESNAFIN SORUNLARINI ANLATTI.

Çarşamba günleri Radyo-Su' da yapılan Edirne Gündeminin bu haftaki konuğu Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ'dı. İnağ bu programında Haber Müdürümüz Fikri Yalın tarafından yöneltilen, Esnafların bugüne kadar el atılmayan veya çözümleri sürüncemede bırakılan sorunları dile getirdi.Edirne esnafları olarak bir an önce marketlerle ilgili yasanın çıkarılmasını beklediklerini bunun üst yönetimlerce defalarca gündeme getirilmesine karşın bir türlü yasalaşmadığını söyledi. YURT DIŞI ARAÇ ONARIMI
İnağ” Daha önceleri Yunanistan ve Bulgaristan'dan sanayi sitesine onarım için gelen traktör ve benzeri makinelerin onarımında kolaylık sağlanıyor bundan Edirne esnafı büyük yarar görüyordu. Daha sonra tamir için gelen aracın bedeli kadar teminat mektubu zorunluluğu getirildi. Bunu sağlamak çok güç biz Bu uygulamanın 2006 yılına kadar yapıldığı gibi yediemin kanalıyla gerçekleştirilmesinden yanayız . Bu sağlandığı takdirde Edirne esnafımız bundan büyük yarar sağlayacak. Özellikle Yunanistan'da araçların tamiri çok zor sigortadan paralarını çok geç alıyorlar. En iyi çareleri Edirne'ye araçlarını getirip tamir ettirmeleri oluyor. Bu engeli kaldırdığımız takdirde sanayi esnafımız çok rahatlayacak bunun Edirne ekonomisine yansıması olacak.
Edirneli esnaflar olarak proje üretmede yeterli gayreti gösteremiyoruz. Odamızda bu konuda yardımcı olacak personelimiz var. Her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Esnaflarımız bir sorunları olduğu zaman odamıza gelip danışabilirler. Esnaflarımızın hakkı olabilecek birçok imkandan ne yazık ki yeterince yararlanamıyoruz.
İLİMİZLE MARKA OLAN ÜRÜNLERE SAHİP ÇIKALIM
Edirne ciğeri ilimizin markası haline geldi. Nereye gitseniz Edirne ciğerinin lezzetinden bahsediliyor. Bu lezzeti kaybetmek istemiyoruz. Aynı lezzet yapımdaki özen devam etmelidir.Bu lezzeti bozmak isteyen esnaflarımız olursa buradan son kez uyarıyorum. Buna izin vermeyiz, böyle bir girişimi olanları cezalandıracağız. İlimiz yemeklerini tanıtım amacıyla girişimlerimiz oldu. Bunların da yaygınlaştırılmasını Edirne tanıtım ürünlerinin daha da çeşitlendirilmesini amaçlıyoruz.Bu arada Esnaflarımızın eğitimine ağırlık vereceğiz. Gelen turistlere en iyi hizmeti sunduğumuz takdirde Edirne bir turizm kenti olacaktır. Bu konuda hepimize görev düşüyor. Pazarkule'deki bilgisayar sorununun bir an önce çözüme kavuşmasıyla Edirnemize giriş çıkış yapacak turist sayısında artış olacaktır.
SINIR TİCARETİ İMKANLARI VERİLMİYOR
Anadolu'da gümrük kapısı olan bütün illere ticari imkanlar sağlanmasına karşın Edirne'nin hiçbir sınır kapısına böyle bir olanak sağlanmadığından yakınan İnağ “Bizler devlete karşı görevlerimize büyük özen gösteren vergisini zamanında ödeyen insanlarız. Tüm bu olumlu koşullara rağmen sınır ticareti imkanlarını bize çok gördüler. Bu yönde siyasilerimizin kitle örgütlerimizin çabalarının devam etmesinden yanayım. Çünkü bu tarihi kent, Avrupa kapısı olan Edirne'miz ülkemizin vitrini durumundadır. Buraya yapılacak hizmet Türkiye için de çok iyi imaj yaratacaktır. Bir de birbirine bağlı mesleği yapan esnaflarımızın dayanışma içinde olmaları kendi iş alanlarını geliştirme açısından çok yararlı olmaktadır. Sanayi sitemizde böyle bir girişim oldu, meyvelerini vermeye başladı. Dileğim o ki, bu tür dayanışmalar daha da yaygınlaşmalı. Edirne'ye getirilecek hizmetlerde tüm meslek kuruluşlarımız mahalli yöneticilerimiz ve basınımız el ele vermeli sorunun üzerine gitmelidir. Bu birliktelik sağlandığı takdirde sorunların daha kolaylıkla çözümleneceği kanısındayım” dedi.

HABERİN LİNKİ: http://www.radyosu.com.tr/haber-Edirne-Gundeminde-Esnaf-Sorunlari-Gundemdeydi-1280/

 

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR