ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
EMİN İNAĞ'DAN MÜJDE “KREDİ KEFALET BORÇLARINA YENİDEN YAPILANDIRMA İMKANI ÇIKTI.”
EMİN İNAĞ'DAN MÜJDE “KREDİ KEFALET BORÇLARINA YENİDEN YAPILANDIRMA İMKANI ÇIKTI.”Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ “Vergi haftası sebebi ile yaptığımız ziyaretler esnasında bilgi verdiğim ve gündeme getirdiğimiz esnaf ve sanatkarların kredi ve kefalet kooperatiflerine olan borçlarının yapılandırılması gerekliliği ve bu konuda yaptığımız çalışmalar meyvesini verdi.”

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ “Vergi haftası sebebi ile yaptığımız ziyaretler esnasında bilgi verdiğim ve gündeme getirdiğimiz esnaf ve sanatkarların kredi ve kefalet kooperatiflerine olan borçlarının yapılandırılması gerekliliği ve bu konuda yaptığımız çalışmalar meyvesini verdi.”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunda ki görevi sebebi ile 24.Şubat.2011 tarihinde gittiği Ankara'da 6111 sayılı Torba Kanunda yer almayan Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine esnaf ve sanatkarlarımızın borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda çalışma yaptıklarını belirten EDESOB Başkanı Emin İnağ “Vergi haftasında konuyu basınımız aracılığı üyelerimize bildirdik ve 10/03/2011 tarihi itibarıyla da esnaf ve sanatkarların kredi kefalet kooperatiflerine olan borçlarına yeniden yapılandırma imkanı gelmiştir. Kredi borcu 31.12.2010 (bu tarih dahil) tarihinden önce kooperatif takibine intikal eden ortakların 15 Nisan 2011 tarihine kadar başvurmaları kaydıyla; Takibe intikal eden kredi borcu anapara tutarının 1/3 ünü (üçte bir) peşin, kalanını iki taksitte ödeyecek ( peşin ödemeden sonraki iki ay içerisinde) ortaklardan gecikme faizi tahsil edilmeyecektir. Kredi borcunun yıl sonuna kadar taksitlendirilmesi talep edildiği takdirde, borcun kooperatif takibine intikal ettiği tarihten başvurunun yapıldığı tarihe kadar yıllık %5 gecikme faizi uygulanacak ve bu şekilde tespit edilen toplam borç yıl sonuna kadar faizsiz olarak taksitlendirilecektir. Kredi borcunun 24 aya kadar taksitlendirilmesi talep edildiği takdirde, borcun kooperatif takibine intikal ettiği tarihten başvurunun yapıldığı tarihe kadar yıllık %12 gecikme faizi uygulanacak ve bu şekilde tespit edilen toplam borç 24 aya kadar faizsiz olarak taksitlendirilecektir. Yapılandırma talebi ortaklardan yazılı olarak alınacaktır. İcra takibinde bulunan ortaklardan icra nezdinde taahhüt alınmak kaydıyla yapılandırma talepleri kabul edilebilecek ve icra takibi durdurulacaktır. Taksitlendirme yapılan ortaklar iki taksiti üst üste ödemedikleri takdirde taksitlendirme iptal edilecektir. Rehinli veya haczedilen gayrimenkullerde satış istenmiş veya bu aşamaya gelinmiş ise borcun anaparasının 1/3'ü peşin alınarak satış veya haciz işleminden vazgeçilecek, borcun kalan kısmı ise iki ay içerisinde tahsil edilecektir. Borca karşılık araçlarda yakalama gerçekleşmiş ise aracın değerine ve borcun tutarına göre anapara tutarının bir kısmının peşin ödenmesi şartıyla bu işlemden vazgeçilerek borç yapılandırılacaktır.” Dedi.

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR