ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
VERGİ LEVHALARI HAKKINDA YENİ UYGULAMA
VERGİ LEVHALARI HAKKINDA YENİ UYGULAMAVERGİ LEVHALARI HAKKINDA YENİ UYGULAMA

VERGİ LEVHALARI HAKKINDA YENİ UYGULAMA

Gelir vergisi mükellefi olan (basit usule tabi olanlar dahil) esnaf ve sanatkarlarımızın vergi levhası tasdik ettirmeleri ve işyerlerinde bulundurmaları ile ilgili 6111 sayılı Kanunla yapılan yeni düzenleme ile vergi levhalarının işyerlerine asılması zorunluluğu kaldırılmıştır. Bununla beraber vergi levhalarının işyerlerinde bulundurulması zorunluluğu devam etmektedir.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ esnaf ve sanatkar arkadaşlarımızın mağdur olmaması için vergi levhalarının yeni uygulamaya göre temin etmeleri gerektiğini söyledi. Emin İnağ “Gelir vergisi mükellefi olan (basit usule tabi olanlar dahil) esnaf ve sanatkarlarımızın vergi levhası tasdik ettirmeleri ve işyerlerinde bulundurmaları zorunludur.6111 sayılı (torba) Kanunla yapılan düzenleme ile vergi levhalarının işyerlerine asılması zorunluluğu kaldırılmıştır. Bununla beraber, vergi levhası tasdik ettirme ve işyerinde bulundurma zorunluluğu devam etmektedir. Bu zorunluluğa uymadığı tespit edilenlere özel usulsüzlük cezası kesilmektedir.

27 Mayıs 2011 tarih ve 27946 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile vergi levhalarının tasdiki konusunda yeni düzenlemeler yapılmıştır. Buna göre, vergi levhaları eskiden olduğu gibi kağıt ortamında doldurularak vergi dairelerine veya serbest muhasebeci mali müşavirlere imzalattırılmayacaktır. Yeni sistemde, yıllık gelir/kurumlar vergisi beyannameleri verilmesinin ardından vergi levhaları Gelir İdaresi Başkanlığı bilgi işlem sistemi tarafından elektronik ortamda doldurulacaktır. Elektronik ortamda oluşturulan vergi levhalarına, esnaf ve sanatkarlarımız kendileri, serbest muhasebeci mali müşavirler veya elektronik ortamda beyanname gönderme yetkisi bulunan Odalarımız internet üzerinden erişebilecekler, bu levhaları yazıcıdan çıktı almak suretiyle temin edebileceklerdir. Bu yolla temin edilen vergi levhaları üzerinde bulunan onay kodu(barkod) vergi dairesi tasdiki hükmünde olacağından ayrıca tasdik ettirilmeyecektir.

Ayrıca, 2010 yılına ilişkin olarak serbest muhasebeci ve mali müşavirlere veya vergi dairelerine tasdik ettirilmiş olan vergi levhalarının yasal geçerliliği bulunmamaktadır. Bu nedenle, esnaf ve sanatkârlarımızın (basit usule tabi olanlar dahil) 2010 yılına ait vergi levhalarını 1 Haziran – 30 Haziran 2011 tarihleri arasında doğrudan vergi dairelerinden veya serbest muhasebeci ve mali müşavirler ya da e-beyanname gönderme yetkisi bulunan Oda ve Birliklerimiz aracılığıyla temin etmeleri ve istenildiğinde ibraz edilmek üzere işyerlerinde bulundurmaları gerekmektedir.” Dedi.

 

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR