ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
İNAĞ “ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR, ESNAF VE SANATKARLARIMIZIN BANKALARA OLAN KREDİ BORÇLARI YENİDEN YAPILANDIRILIYOR”
İNAĞ “ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR, ESNAF VE SANATKARLARIMIZIN BANKALARA OLAN KREDİ BORÇLARI YENİDEN YAPILANDIRILIYOR”Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ esnaf ve sanatkarlarımızın bankalara olan kredi borçlarının yeniden yapılandırılması için yapılan çalışmaların sonuç verdiğini belirtti.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ esnaf ve sanatkarlarımızın bankalara olan kredi borçlarının yeniden yapılandırılması için yapılan çalışmaların sonuç verdiğini belirtti.

EDESOB Başkanı İnağ “2009 yılında yaşanan küresel ekonomik krizin esnaf ve sanatkârlarımız üzerinde yarattığı ağır mali yükün hafifletilebilmesi amacıyla bir taraftan vergi ve sosyal güvenlik primi gibi kamuya olan borçların yeniden yapılandırılması, bir taraftan da bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu olarak yoğun çalışmalar yürütülmüştür. Esnaf ve Sanatkarlarımızın kamuya olan borçları 6111 sayılı Kanunla yeniden yapılandırılmış, bu borçların düşük faizle ve 36 aya varan vade ile taksitlendirilmesine imkan sağlanmıştır.” Dedi. Emin İnağ “ Diğer taraftan Konfederasyonumuz bankalar ile görüşmelerde bulunmuş ve bankaların varlık yönetim şirketlerine devretmiş olduğu borçların yapılandırılması da sağlanmıştır. Bankalar ile devam eden görüşmeler sona ermiş ve görüşmeler sonucu esnaf ve sanatkarlarımızın bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları da yeniden yapılandırılmıştır. Borç yapılandırmasından sadece esnaf ve sanatkarlarımız yararlanacaktır esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olmayan ticaret erbapları protokol kapsamındaki yapılandırmadan yararlanamayacaktır. Dolayısıyla, protokol kapsamında yapılandırma başvurusunda bulunanlardan Birliğimiz bünyesinde tutulan esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olduklarına dair belge istenecektir. Ayrıca borç yapılandırması genel olarak donuk ticari kredi borçlarını kapsamaktadır. Esnaf ve sanatkarlarımızın aynı bankaya hem kredi hem kredi kartı borcu bulunması halinde her iki borçta yapılandırılabilecektir. Ancak sadece kredi kartı borçları yapılandırma kapsamında bulunmamaktadır. Yapılandırma kapsamındaki borçlar 31/10/2010 tarihi itibarıyla protokole imza atan bankalara olan donuk ticari kredileri kapsamaktadır. Bu tarihten sonra donuk hale gelen borçlar yapılandırma kapsamı dışındadır. Yapılandırılan borçlar 36 aya varan vade ile taksitlendirilebilecektir. Bu borçlara uygulanacak faiz oranı ise, 18 aya kadar olan vadeler için Merkez Bankası avans faiz oranının 3 puan eksiği, 18 aydan usun vadeler için Merkez Bankası avans faiz oranı olarak belirlenmiştir. Protokol imzalanan bankalar Akbank, Alternatif Bank, Anadolu Bank, Denizbank, Eurobank Tekfen, Finans Bank, HSBC Bank, Şekerbank, Tekstil Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası olup son başvuru tarihi 27 Temmuz 2011 tarihinde sona erecektir. Esnaf ve Sanatkarlarımızın birden fazla bankaya borçları var ise her birine ayrı ayrı başvurmaları gerekmektedir.” Dedi.

Edirne'den faaliyet gösteren protokol imzalanmış bankalara üst makamlarından yazılar gelmesini beklediklerini belirten İnağ “Hemen hemen tüm banka müdürlüklerimize protokol ile ilgili talimatları içeren yazılar üst makamlarından geldi. Bu imkandan yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarlarımızın bankalara başvurması gerekmektedir.” Dedi.

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR