ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
İNAĞ “GIDA SATIŞ VE TOPLU TÜKETİM YERLERİNE KAYIT ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ.”
İNAĞ “GIDA SATIŞ VE TOPLU TÜKETİM YERLERİNE KAYIT ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ.” Gıda güvenirliliği, halk sağlığı, tüketici menfaatleri ile çevrenin korunması da dikkate alınarak hazırlanan 5996 sayılı Kanuna dayanılarak hazırlanan yeni yönetmelikler ve tebliğiler Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Gıda güvenirliliği, halk sağlığı, tüketici menfaatleri ile çevrenin korunması da dikkate alınarak hazırlanan 5996 sayılı Kanuna dayanılarak hazırlanan yeni yönetmelikler ve tebliğiler Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

5996 sayılı Kanuna dayanılarak hazırlanan yönetmelikler ve tebliğlerin esnaf ve sanatkarlar için çok önemli olduğunu dile getiren Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ “Yeni çıkan yönetmelik ve tebliğler ile market, büfe, lokanta gibi gıda satış ve toplu tüketim yerlerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl yada İlçe Müdürlüklerine kayıt yaptırma zorunluluğu getirildi. Ayrıca bilindiği üzere Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği ile ekmek üretiminde tip 650 ve daha yüksek kül içerikli un kullanılması, tuz oranının toplam kuru maddede %1,75'den %1,5'e indirilmesi ve gramajın 300 gram yerine 250 gramdan başlayarak 50'şer gram artırılması gibi önemli değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliğe göre ekmek daha önce en az 300 gram olarak piyasaya sürülebilirken bundan sonra en az 250 gram olarak hazırlanabilecek ve 250-300-350 gram şeklinde 50 gram arttırılarak üretilebilecektir.” Dedi.

Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ “Üyelerimizi yeni çıkarılan yönetmelikler hakkında bilgilendirmek üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz ile beraber koordineli olarak eğitim ve bilgilendirme toplantıları organize edeceğiz. Ayrıca özellikle fırıncı esnafımızı ilgilendiren Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği ve hijyen konularında fırıncı esnafımıza eğitim düzenleyerek sertifika dağıtacağız. Esnaf ve sanatkarlarımızın mevzuat hakkında bilgilendirilmesi ve güncel müşteri ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik eğitim çalışmalarımız devam edecek. Mevcut esnafımızın eğitiminin yanında, esnaf ve sanatkarlarımızın eleman ihtiyacını karşılamak üzere İşkur ile beraber çeşitli kurslar düzenleyeceğiz. Eleman ihtiyacı olan üyelerimizin mutlaka birliğimize yada İşkur'a ulaşarak bu ihtiyaçlarını bildirmeleri önem arz etmektedir. İleride düzenlenecek eğitimler esnaf ve sanatkarlarımızın ihtiyacına göre planlanacaktır.” Dedi.

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR