ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
EDESOB ESNAF BİLGİ SİSTEMİ HAKKINDA EĞİTİM DÜZENLEDİ.
EDESOB ESNAF BİLGİ SİSTEMİ HAKKINDA EĞİTİM DÜZENLEDİ.Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü tarafından uzun süredir çalışmaları devam eden ESBİS (Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi) deneme uygulamalarına başlandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Sekreter ve Sicil Müdürlerine verilen eğitimin ardından Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ESBİS hakkında bir eğitim düzenledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü tarafından uzun süredir çalışmaları devam eden ESBİS (Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi) deneme uygulamalarına başlandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Sekreter ve Sicil Müdürlerine verilen eğitimin ardından Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ESBİS hakkında bir eğitim düzenledi.

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Toplantı Salonunda düzenlenen eğitime Edirne ESOB'a bağlı oda başkanları ve genel sekreterleri katıldı. Toplantı açılışında bir konulma yapan Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ esnaf ve sanatkarların sorunlarını çözmek amacıyla hükümetimiz tarafından başlatılan Esnaf ve Sanatkârlar Değişim, Dönüşüm, Destek (3D) Strateji Belgesi ve Eylem Planı (ESDEP) kapsamında çalışmalarına başlanan ESBİS'in yakında uygulamaya geçeceğini belirtti. Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ “ 20 Nisan 2010 tarihinde Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından bizzat kamuoyuna açıklanan ESDEP kapsamında, esnaf ve sanatkarların sorunlarını çözmeye yönelik çeşitli hedefler belirlenmiş ve günümüze kadarda bazıları çözüme kavuşturulmuştur. ESDEP kapsamındaki hedeflerden biri olan ESBİS yani esnaf ve sanatkarlar bilgi sistemi güncellemelerinin amacı esnaf ve sanatkarlarımızın tüm bilgilerinin sağlıklı bir şekilde bilgisayar ortamında tutulması, yapılacak çalışmalarda doğru bilgi edinilebilmesi ve esnaflarımızın sicil ve oda işlemlerini teknolojinin tüm olanakları kullanılarak hızlandırılmasıdır.” Dedi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından Edirne ESOB Genel Sekreteri Özay Güngören ve Edirne ESOB Sicil Müdürü Serhat Dayıoğlu tarafından ESBİS hakkında bilgilendirme yapıldı. ESBİS hakkında genel bilgilendirme yapan Edirne ESOB Genel Sekreteri Özay Güngören “ESBİS şuan itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti bünyesinde bulunan bilgi işlem sistemleri içinde en gelişmiş sistemlerin başında gelmektedir. Yeni uygulamaya geçecek sistem ile esnaf ve sanatkarlarımıza çok süratli hizmet edebileceğiz. ESBİS Devletimizin diğer bilgi işlem sistemleri ile entegre bir veri programıdır. Artık esnaflarımızın sadece kimlik numaraları ile sistem MERNİS, Vergi Dairesi Bilgi Sistemi gibi sistemler ile bağlantılı olup tüm bilgiler otomatik olarak gelmektedir. Ayrıca e-devlet şifresi alan esnaf ve sanatkarlarımızın da sisteme girerek kendilerine ait bilgileri görebileceklerdir.” Dedi. ESBİS hakkında verilen teknik eğitimin ardından düzenlenen eğitim programı sona erdi.

 

 

 

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR