ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
TÜRKİYE'NİN KADIN HİKAYALERİ ÇALIŞTAYI SAMSUN'DA YAPILDI.
TÜRKİYE'NİN KADIN HİKAYALERİ ÇALIŞTAYI SAMSUN'DA YAPILDI.Samsun Valiliği önderliğinde Samsun'da 8.Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Türkiye'nin Kadın Hikayeleri Samsun'da” isimli programa Edirne'yi temsilen katılan Ayşe Karadaş Edirne ESOB başkanı Emin İnağ makamında ziyaret etti.

Samsun Valiliği önderliğinde Samsun'da 8.Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Türkiye'nin Kadın Hikayeleri Samsun'da” isimli programa Edirne'yi temsilen katılan Ayşe Karadaş Edirne ESOB başkanı Emin İnağ makamında ziyaret etti.

8.Mart Dünya Kadınlar günü etkinlikleri çerçevesinde Samsun'da düzenlenen ve Türkiye'nin 81 ilinden seçilen temsilcisi bayanların katıldığı “Türkiye'nin Kadın Hikayeleri” isimli etkinliğe Edirne ilini temsilen Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin belirlediği Ayşe Karadaş katıldı. Program çerçevesinde düzenlenen çalıştayada özellikle kadınların karar mekanizmalarına katılmaları konusunda yoğun çalışma yapıldı. Yapılan çalışma çerçevesinde öncelikle kadınların siyasi partiler, yerel yönetimler, meslek kuruluşları ve STK'larda daha etkin görevlerde yer almaları gerektiği ön plana çıktığını belirten Ayşe Karadaş “Özellikle siyasi partilerde; kadın üye sayılarının çoğaltılması, kadınların yönetime katılma hakkının yolunun açılması ve yerel seçimlerde belediye meclis üyeleklerinde kadılara daha çok yer verilmesi konuları ön plana çıktı. Ayrıca genel seçimlerde milletvekili adayları belirlenirken kadınları 1.sırada koyarak fermuar sistemi olarak adlandırılan bir kadın bir erkek şeklinde adayların belirlenmesi gerektiği ve kadın aday adaylarından aday aidat ücreti alınmaması gibi önlemler ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kadın milletvekili sayısının artacağı görülmüştür. Ayrıca esnaf odaları, ticaret ve sanayi odaları gibi yerelde en etkin örgütlerde kadın temsilcilerin yönetimlerde daha fazla yer alması gerektiği gibi önlemler ön plana çıktı” dedi.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı yüzlerce kadın üye olduğunu ve ekonomimizde kadınların çok önemli bir yer tuttuğunu belirterek “Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu olarak Edirne ESOB Kadın Kurulu oluşturulmasına yönelik çalışmalara başladık. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu tarafından başlatılan Avrupa Birliği projesi kapsamında Edirne ESOB olarak çeşitli faaliyetlere katıldık. Kuracağımız kadın kurulunun aktif ve verimli çalışabilmesi için alt yapısının sağlam temellerde oluşturulması bizim için çok önemli. Ayrıca bilindiği üzere Edirne ESOB olarak yürüttüğümüz Edirne ve Nesebar'da Sanatkarlar Gösteri Merkezi isimli Avrupa Birliği projesi kapsamında İkiz Evlerin restorasyonu ve iç donanımının tamamlanmasının ardından Birliğimiz tarafından kurulacak kadın kurulunca bu binanın kullanılması ve yöresel el sanatkarlarımızın burada sergilenmesini planlıyoruz.” Dedi.

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR