ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
EDİRNE MİLLETVEKİLİ MEHMET MÜEZZİNOĞLU ESNAF ODALARI BİRLİĞİNİ ZİYARET ETTİ.
EDİRNE MİLLETVEKİLİ MEHMET MÜEZZİNOĞLU ESNAF ODALARI BİRLİĞİNİ ZİYARET ETTİ.Adalet ve Kalkınma Partisi Edirne Milletvekili Sayın Mehmet Müezzinoğlu, Edirne Ak Parti İl Başkanı Müjdat Kahve ve Ak Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Mehmet Özülkü Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni ziyaret etti. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne bağlı Edirne Merkez İlçe ve Havsa İlçesi esnaf ve sanatkar odaları başkanlarının hazır bulunduğu ziyaretlerde Edirne esnaf ve sanatkarının sorunları görüşüldü.

Adalet ve Kalkınma Partisi Edirne Milletvekili Sayın Mehmet Müezzinoğlu, Edirne Ak Parti İl Başkanı Müjdat Kahve ve Ak Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Mehmet Özülkü Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni ziyaret etti. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne bağlı Edirne Merkez İlçe ve Havsa İlçesi esnaf ve sanatkar odaları başkanlarının hazır bulunduğu ziyaretlerde Edirne esnaf ve sanatkarının sorunları görüşüldü.

Toplantıda Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Erbey Kılıç, Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Mehmet Özkan, Edirne Demirciler ve Kaynakçılar Esnaf Odası Başkanı Hayri Sönterler, Edirne Berberler ve Kuaförler Esnaf Odası Başkanı Selçük Gül, Edirne Servisçiler Esnaf Odası Başkanı Nezahettin Erçetin, Edirne Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Recep Ali Yaykın, Havsa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yıldırım Sain, Havsa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Can ve Edirne ESOB Genel Sekreteri Özay Güngören hazır bulundular.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ Milletvekilimiz ile sürekli irtibat halinde olduklarını belirterek “Esnaf ve sanatkarlarımızın hem yerel hem ulusal bazda sorunlarını sürekli Vekilimize iletiyoruz. Bugün de bizleri ziyaret etmelerinden dolayı çok mutlu olduk. Özellikle Edirne'nin ekonomik alanda kalkınmasına katkısı olacağını düşündüğümüz konuları Vekilimiz ile beraber çözmeye çalışıyoruz. Bu konulardan bize göre şuan için en önemlisi yurt dışından ülkemize tamir ve bakım için gelen araçlardan teminat istenmesi sorunu. Yaptığımız araştırmalar da aylık olarak sanayi sitemize yaklaşık yüz bin Euro giriş olacak. Sanayi sitelerimizin Edirne ekonomisinin lokomotifi olacağını düşünüyoruz. Bu konuda çalışma yapılması bizler için çok önemli. Diğer bir konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği uyum sürecinden 17 adet yönetmelik çıkarıldı. Bu yönetmeliklere göre başta unlu mamuller olmak üzere gıda sektöründe faaliyet gösteren esnaflarımızın hijyen konusunda eğitilmeleri ve belgelendirilmeleri gerekiyor. Bu konuda bazı karışıklıklar var. Konfederasyonumuz eğitimler için Bakanlıkla protokol yapmak üzere başvuruda bulundu, fakat daha sonuç çıkmadı. Bu konuda Sayın Vekilimizin konunun hızlandırılması yönünde desteklerini bekliyoruz.” Dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile sürekli irtibat halinde olduklarını belirterek “Sizlerden gelen talepler doğrultusunda Edirnemiz için yapabileceğimiz her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Yurt dışından gelen araçların tamirleri hususunda sizlerinde katılımı ile Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Hayati Yazıcı'dan randevu alır ve konuyu iletiriz. Çözüm içinde elimizden gelen gayreti gösteririz. Esnaf ve sanatkarlarımızın eğitimleri konusunda da üzerimize ne görev düşüyorsa yaparız. Zaten Edirne ekonomisi ve işsizliğin çözümü konusunda yapılacak en önemli çalışma mesleki eğitim düzeyinin arttırılmasıdır. Yaptığımız araştırmalarda görüyoruz ki Edirne'de mesleki eğitimi olan kişi sayısı yeterli değil. Örneğin sanayi esnafının yanında çalışacak kalifiye eleman eksikliği var. Bu konunun çözümünde de öncelik alanına göre belirlenecek mesleklerde eğitimler düzenleyerek işsizliğin düşürülmesine gayret göstereceğiz. Örneğin belirlenecek beş meslek dalında kalifiye elemanlar yetiştirerek hem eleman ihtiyacını gidererek ticaret erbabının sorununu çözmek hem de iş arayan vatandaşımıza iş olanağı sağlayarak işsizliği düşürmek konusunda düşüncelerimiz var. mik” Dedi.

Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ “Edirne ESOB olarak İŞKUR ile yaptığımız çalışmalarda bir ay içerisinde mesleki edindirme kursları açacağız. Esnaf ve sanatkarlarımızın ihtiyaçları ve piyasadaki gözlemlerimize göre ilk etapta dört meslek dalında başlayacağımız kurslar ile esnaf ve sanatkarlarımızın eleman ihtiyacını karşılamaya çalışacağız. Bu konuda İŞKUR Müdiremiz Sayın Şengül Çıldam'a teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca halen yürütmekte olduğumuz Avrupa Birliği projesi kapsamında İkiz Evlerin restorasyonu bitti. Yakında Birliğimize teslim edilecek. Bu binayı Edirne el sanatları gösteri merkezi yapacağız. Bu konuda özellikle İstanbul'dan gelen turistlerin binamıza yönlendirilmesi hususunda yardım arz edeceğim. Böylece Edirne esnaf ve sanatkarının ürünlerinin ve hizmetlerinin tanıtımlarını yapacağız. Bir diğer konuda teşvikler konusu. Yeni teşvik sistemi ve teşviklerden nasıl daha iyi yararlanabiliriz. Bu konuda neler yapabiliriz. ” Dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu “Teşvikler konusunda sizlerden gelen talep doğrultusunda çalışma yapalım. Mevcut sistemle ilgili olarak Ankara'dan Bakanlıktan uzman getirip en ince ayrıntılarına kadar esnafımızın soracağı sorular doğrultusunda detaylı bilgi verdirelim. Mesela Saroz Bölgesi Turizm alanında, Uzunköprü Bölgesi enerji alanında özel teşvikler alabilecek. Mevcut teşvik sistemi dışında Devletimizin sağladığı tüm teşvikleri detaylı bir şekilde sizlere anlatacak uzmanlar bulalım.”dedi.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği binasında yapılan toplantının ardından İkiz Evleri gezen Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, Ak Parti Edirne İl Başkanı Müjdat Kahve, Ak Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Mehmet Özülkü, Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ ve Edirne Demirciler ve Kaynakçılar Esnaf Odası Başkanı Hayri Sönterler esnafları ziyaret ettiler.

 

 

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR