ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
EDESOB BAŞKANI EMİN İNAĞ“HİJYEN EĞİTİMLERİNE BAŞLIYORUZ.”
EDESOB BAŞKANI EMİN İNAĞ“HİJYEN EĞİTİMLERİNE BAŞLIYORUZ.”Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın “Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği” 04 Ocak 2012 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Tebliği kapsamında fırınlarda, ekmek üretiminde, dağıtımında ve satışında çalışan personel ile fırınların uzantısı olmayan ekmek satış yerlerindeki ekmek satışı yapan personele, genel gıda hijyeni konularında eğitim verimlisi zorunlu tutulmuştur.

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın “Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği” 04 Ocak 2012 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Tebliği kapsamında fırınlarda, ekmek üretiminde, dağıtımında ve satışında çalışan personel ile fırınların uzantısı olmayan ekmek satış yerlerindeki ekmek satışı yapan personele, genel gıda hijyeni konularında eğitim verimlisi zorunlu tutulmuştur.

İlgili mevzuat kapsamında 2012 yılı başında çalışmalar yapmaya başladıklarını belirten Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ “Yeni mevzuatın yayınlanmasının ardından Edirne ESOB olarak eğitimleri yapılması için girişimlere başladık. Şubat 2012 tarihinden beri çeşitli yazışmalar ve girişimler sonucunda Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ile Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında 6 Temmuz 2012 tarihinde söz konusu eğitimlerin yapılması ve belgelerin verilmesi konusunda protokol imzalandı. Edirne ilinde faaliyet gösteren başta fırınlar olmak üzere mevzuat çerçevesinde eğitim alması gereken tüm esnaf ve sanatkarlar ile yanlarında çalışanların eğitimlerini Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak yapacağız. Konu ile ilgili olarak Edirne Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinin katkıları ve yoğun gayretleri sonucu eğitim programının hazırlanması safhasını bitirdik. Eğitimleri Trakya Üniversitesi Teknoparkında faaliyet gösteren Gıdatek Arge Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Firmasının Yöneticisi ve Trakya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Öğretim üyelerinden Yrd.Doc.Dr. Sami Bulut verecektir. Edirne Merkez İlçede düzenleyeceğimiz eğitimleri Edirne Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Eğitim Salonunda gerçekleştireceğiz”dedi.

İnağ “Fırınlarda çalışan tüm personelin eğitimlerden geçmesi ve sertifika sahibi olması şart!”

Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ “Düzenlenecek eğitimler sonucunda yapılacak sınavda başarılı olanlara hijyen sertifikaları verilecek ve bu sertifikalar işletmelere asılacak. Eğitimlere katılmayıp sertifikasyona tabi olmayan personel çalıştıran fırınlara ağır yaptırımlar uygulanması söz konusu olacaktır.”dedi.

Edirne İlinde faaliyet gösteren fırınların tamamının ufak tefek eksiklikler dışında hijyen yönünden çok dikkatli olduklarını belirten EDESOB Başkanı Emin İnağ “Fırınlarımız hijyen konusunda oldukça dikkatliler. Halkımıza en iyi ekmeği ve ekmek çeşitlerini en sağlıklı ortamda üretmek için gayret gösteriyorlar. Bu eğitimler ile esnafımızın bilinç düzeyini arttırarak, Avrupa Birliği uyum müktesebatı çerçevesinde hazırlanan mevzuata uygun olarak çalışmalarını sağlayacağız. İlk etapta Edirne Merkez ilçede başlayacağımız eğitimlere bir iki hafta içerisinde Uzunköprü ve Keşan İlçelerimizde devam edeceğiz. Fırıncı esnaflarımızın eğitimlere katılmaları için odalarımıza bilgi vermeleri gerekmektedir. Bu sebeple Uzunköprü ve Meriç ilçelerimizde faaliyet gösteren fırıncı esnafımız eğitime katılacak personellerinin bilgilerini Uzunköprü Lokantacılar ve Aşçılar Esnaf Odası'na bildirmeleri, Keşan,İpsala ve Enez'de faaliyet gösteren fırıncılarımızın ise eğitime katılacak personel bilgilerini Keşan Lokantacı, Kahveci ve Otelciler Esnaf Odasına bildirmeleri gerekmektedir.” Dedi.

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR