ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
UZUNKÖPRÜ VE KEŞAN'DA FIRINCILARA HİJYEN SERTİFİKALARI DAĞITILDI.
UZUNKÖPRÜ VE KEŞAN'DA FIRINCILARA HİJYEN SERTİFİKALARI DAĞITILDI.5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanununa dayanılanarak hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği 04.01.2012 tarihinde 28163 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yenilenen haliyle yürürlüğe girmiştir. Tebliğ ile ekmek çeşitleri diğer ekmek çeşitleri ve ekşi hamur ekmeklerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim muhafaza taşıma ve pazarlanmasını sağlamak üzere bu ürünlerin özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yine aynı tebliği ile üretim alanında çalışan kişilerin hijyen eğitiminden geçmeleri ve bu sayede tüketime sunulan ekmeğin gıda güvenliğinin artırılması hedeflenmektedir.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanununa dayanılanarak hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği 04.01.2012 tarihinde 28163 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yenilenen haliyle yürürlüğe girmiştir. Tebliğ ile ekmek çeşitleri diğer ekmek çeşitleri ve ekşi hamur ekmeklerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim muhafaza taşıma ve pazarlanmasını sağlamak üzere bu ürünlerin özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yine aynı tebliği ile üretim alanında çalışan kişilerin hijyen eğitiminden geçmeleri ve bu sayede tüketime sunulan ekmeğin gıda güvenliğinin artırılması hedeflenmektedir.

Bu çerçevede, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu arasında imzalanan protokol çerçevesinde Edirne ilinde fırıncı esnafının hijyen konusunda eğitimleri ile ilgili olarak Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği yetkilendirilmiştir. Ağustos ayında düzenlenen eğitimler çerçevesinde Uzunköprü ve Keşan ilçelerimizde eğitimlerde başarılı olan fırıncı esnafı ve yanlarında çalışanlara hijyen sertifikaları dağıtıldı.

Uzunköprü'de düzenlenen törene Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Necdet Bayırlı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Halil Karahan ve Uzunköprü Aşçılar ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Özcan Atasayarlar ve Uzunköprü Kahveciler Odası Başkanı Kadir Kaşkaval katıldı. Uzunköprü'de eğitimlere katılan ve yapılan sınavda başarılı olan 45 esnafa belgeleri törenle verildi.

Keşan düzenlenen hijyen eğitimi sertifika törenine Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Keşan Belediye Başkanı Opr.Dr.Mehmet Özcan, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Necdet Bayırlı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Gökhan Kıyım, Keşan Kahveci, Lokantacı ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak ve Keşan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Başkanları katıldılar. Keşan'da düzenlenen eğitimlere katılan 51 fırıncı esnafı ve yanlarında çalışanlara belgeleri törenle verildi.

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR