ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
EDİRNE ESOB KADIN KURULU'NU KURDU.
EDİRNE ESOB KADIN KURULU'NU KURDU.Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu, bayan üyelerin sorunları ile daha yakından ilgilenebilmek amacıyla Edirne ESOB Kadın Kurulu kurulmasına karar verdi. Yapılan çalışmalar sonucu oluşturulan kurul Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ tarafından düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu, bayan üyelerin sorunları ile daha yakından ilgilenebilmek amacıyla Edirne ESOB Kadın Kurulu kurulmasına karar verdi. Yapılan çalışmalar sonucu oluşturulan kurul Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ tarafından düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı.

Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ "Edirne ESOB olarak yaptığımız değerlendirmelerde Birliğimiz siciline kayıtlı bayan esnaf ve sanatkarlarımızın sorunları ile daha yakından ilgilenmek amacıyla bir çalışma yürütmeye karar verdik. İlk etapta yaptığımız araştırmada Bakanlığımız tarafından oluşturulan sicil veritabanında kayıtlı 3228 bayan esnaf ve sanatkar olduğunu tespit ettik.

Bayan esnaf ve sanatkarlarımıza dükkanlarında ulaşarak sorunlarını tespit edecek bir birim kurmaya karar verdik. Edirne ESOB Yönetim Kurulu olarak aldığımız karar ile 7 üyeden oluşan, Edirne ESOB Genel Sekreterliğine bağlı, tüm faaliyetlerini planlayıp Birlik Yönetimi onayı ile uygulama yetkisinde olan bu kadın kurulumuz gururla söylüyorum ki Türkiye Cumhuriyeti'nde kurulmuş İkinci Esnaf ve Sanatkarlar Kadın Kuruludur. Bildiğiniz gibi bizlere kadın kurulumuzu oluşturma çalışmalarımızda büyük destek veren İstanbul ESOB Kadın Kurulunun ardından Türkiye'de kurulan 2.Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Kadın Kurulunun çalışmalarında başarılı olmasını diliyorum.

Kurulumuzun kuruluş aşaması şöyle gerçekleşmiştir, Odalarımıza gönderdiğimiz genelgeler sonucunda odalarımızca birliğimize oluşturulacak bu kurulda faaliyet alabilecek bayan üyelerimizin isimleri belirlenmiştir. Belirlenen bu isimlere EDESOB Genel Sekreterliğince telefon aracılığı ile ulaşılmış ve yapılan çalışma hakkında bilgi verilmiş, kurul içerisinde yer almak isteyen üyelerimizin 19 Aralık 2012 Çarşamba günü toplanmak üzere Birliğimize davet edilmiştir. Bu “Kurucu Kadın Kurulumuz” ki ben öyle demeyi daha uygun buluyorum. İlk toplantısında yönetim kurulu başkanı ve başkan vekilini seçmiştir. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Kadın Kurulu Başkanlığı'na Semra Cila(Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Üyesi Ticari Taksi Sahibi), Başkan Vekilliğine de Ayşe Karadaş (Edirne Terziler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Üyesi, Arasta Çarşısında Hediyelik Eşya Dükkanı Sahibi) seçilmiştir.

Kadın Kurulumuzun yapacağı çalışmalar ile kurulda yer almak isteyen bayan üyelerimizin tespit edecek ve 2014 yılında daha geniş katılımlı bir organizasyon ile yeniden yapılanması sağlanacaktır."Dedi.

Edirne ESOB Kadın Kurulu Başkanlığı'na seçilen Semra Cila "

Öncelikle, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ ve Yönetim Kurulu üyelerine yapılan bu çalışmadan ve biz bayan esnaf ve sanatkarlara sağlanan bu imkandan dolayı çok teşekkür etmek istiyorum.

Bizler esnaf ve sanatkar olarak ekonomiye küçükte olsa katkı sağlayan evimiz ekonomisine destek olan küçük ölçekli ticaret erbaplarıyız. Şuan esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olan Başkanımın da biraz önce belirttiği üzere 3200'ün üzerinde bayan var. Bu bayan esnaf ve sanatkarların sorunları biraz daha farklı boyutlarda. Çünkü bizler hep ticaret erbabıyız, hem anneyiz, hem evimizde aşçıyız, hem evimizin temizlik elemanıyız v.b.

Yani bizlerin yükü biraz daha farklı. Bayan esnaf ve sanatkarların durumlarını gören ve bu konuda çalışma yapan Birliğimize aynı zamanda birliğimizin genelgesine yanıt vererek çalışmaya katkı sağlayan odalarımıza tekrar teşekkür ediyorum.

Bu oluşturduğumuz kurul başkanımın da söylediği üzere kurucu kuruldur, bizler yapacağımız çalışmalar ile bayan esnaf ve sanatkarlarımızın Birliğimiz çatısı adlında toplanarak bizlere has olan sorunları dile getirmek istiyoruz. Elbette ki çok büyük hedeflerimiz yok, ama bizler en azından bayan üyemizin dükkanına giderek bir bardak çayını içip dertleşmek istiyoruz. Tespit ettiğimiz önemli sorunları hemen Birliğimize iletip bu konuda resmi işlemlerin yapılmasını sağlayacağız.

Öncelikli olarak Kadın Kurulu üyesi arkadaşlarımızla beraber yapabileceklerimizi tartışıp planlama yapacağız. Zaten kurulumuz içerisinde ve Kurulumuz Başkan Vekili olan sayın Ayşe Karadaş oldukça tecrübeli bir ablamız, bir dönem Terizler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Vekilliğe de yapan Ayşe Ablamız bizler için çok büyük bir şans, Ben şimdi Ayşe Hanım'dan başlayarak kurul üyesi arkadaşlarımızın kendilerini tanıtmalarını rica edeceğim." Dedi.

 

 

 

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR