ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
EDİRNE ESOB İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU HAKKINDA EĞİTİM DÜZENLEDİ.
EDİRNE ESOB İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU HAKKINDA EĞİTİM DÜZENLEDİ.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” 30 Haziran 2012 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve 29 Aralık 2012 tarihinden itibaren de Kanun kapsamındaki yönetmelikler yayınlanarak yürürlüğe girmeye başlamıştır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” 30 Haziran 2012 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve 29 Aralık 2012 tarihinden itibaren de Kanun kapsamındaki yönetmelikler yayınlanarak yürürlüğe girmeye başlamıştır.

Tüm ticari işletmelere önemli görevler yükleyen yeni Kanun ile ilgili Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Birliğe bağlı oda başkanları ve genel sekreterlere bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. Uzunköprü Ziraat Odası toplantı salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısında Gıda Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı Ömer Faruk Akbulut tarafından katılımcılara Yasa ve getirdiği yükümlülükler hakkında bilgi verildi.

Seminerin açılışında bir konuşma yapan Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ “Yeni yasa bizlere önemli sorumluluklar getirmekte. Edirne ESOB olarak konu hakkında bir an önce eğitim toplantısı yaparak oda başkanlarımız ve genel sekreterlerimize bilgi vermek istedik. Bizleri kırmayarak toplantıya katılan Ömer Beye çok teşekkür etmek istiyorum. Yasa devreye girmesine rağmen şuan piyasada iş güvenliği uzmanı bulmak büyük sıkıntı. Bizlerde odalarımız aracılığı ile esnaf ve sanatkarlarımıza bir an önce ulaşmak için Ömer Beyle irtibata geçtik. Burada düzenlenecek toplantının ardından odalarımızın gerekli çalışmalara başlayarak esnaflarımıza ulaşmaları gerekmektedir.” Dedi.

Seminerde Gıda Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı Ömer Faruk Akbulut tarafından Yeni Yasa ve Yönetmelikleri hakkında katılımcılara bilgi verildi. Özellikle risk grupları ve çalışan sayısına göre farklı yükümlülükler olduğunu belirten Ömer Faruk Akbulut “Tüm esnaf ve sanatkarlar çok iyi bilgilendirilmeli, şuan yanlış bilgiler verilmekte. Bu yasadan muaf olan grup sadece kendisi çalışan yani yanında herhangi bir sigortalı işçi çalıştırmayan ticaret erbaplarıdır. Yani bir bakkal sahibi esnaf sadece kendisi çalışıyor ve yanında hiç sigortalı kimse çalışmıyorsa bu yasadan muaf oluyor. Ancak bir kişiye bir saat dahi sigorta ödeniyorsa bu esnaflarımız bu yasa kapsamında gerekli çalışmaları yapmak zorundadır.” Dedi.

 

 

 

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR