ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
EDİRNE EL SANATLARI NESSEBAR'DA.
EDİRNE EL SANATLARI NESSEBAR'DA.Avrupa Birliği Bulgaristan-Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği programı kapsamında Bulgaristan Nessebar Belediyesi'nin koordinatör olarak yürüttüğü, Bulgaristan Burgaz Bölgesel Turizm Derneği, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Edirne Valiliği İl Özel İdaresi'nin ortak olduğu “Nessebar ve Edirne'de Sanatkarlar Gösteri Merkezi” isimli projesi kapsamında Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Bulgaristan Nessebar Şehrinde El Sanatları sergisi açıldı.

Avrupa Birliği Bulgaristan-Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği programı kapsamında Bulgaristan Nessebar Belediyesi'nin koordinatör olarak yürüttüğü, Bulgaristan Burgaz Bölgesel Turizm Derneği, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Edirne Valiliği İl Özel İdaresi'nin ortak olduğu “Nessebar ve Edirne'de Sanatkarlar Gösteri Merkezi” isimli projesi kapsamında Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Bulgaristan Nessebar Şehrinde El Sanatları sergisi açıldı.

Yürütülen proje faaliyetleri kapsamında düzenlenen sergi 3 gün süreyle açık kaldı. Turizm sezonu hazırlıkları tamamlanan şehirde el sanatları sergisi büyük ilgi gördü. Proje kapsamında faaliyetlere katılan Fikriye Kipriye,Arzu Pehlivan,Gülşen Korkmaz,Özcan Abacı, Zafer Günal,Orhan Tahsin Yurtsever'in katıldıkları sergide Hat sanatı, Minyatür sanatı, El işi süslemeler, mis sabunları, minyatür at arabası,fayton, minyatür kıspet, ipek kozası çalışmaları gibi oldukça ilgi çekici ürünler sergilendi.

Edirne el sanatlarının özellikle Nessebar'da yaşayan Bulgar esnafların ilgilisini çektiğini belirten Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ “Edirnemizin el sanatları özellikle Bulgar esnaflarca talep görmekte. Bulgaristan'ın en önemli turizm merkezi olan Nessebar'ın yılda 5 milyonun üzerinde turist çektiği belirtildi. Edirne el sanatı ürünlerini bu projemiz kapsamında bu bölgede tanıtarak bu bölgeye ihracatı konusunda çalışmalar yapıyoruz. Projemiz kapsamında Bulgar ortağımız tarafından her iki bölgede de pazar araştırması yapılıyor. Biz Edirnemizin ve el sanatlarının reklamını yaparak hem bu bölgeye gelen turistlerin Edirne'ye gelmelerini sağlamaya çalışıyoruz hem de ürünlerimiz için komşu ülkelerde Pazar oluşturmayı hedefliyoruz.” Dedi.

 

 

 

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR