ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
EDİRNE MİLLETVEKİLİ KEMAL DEĞİRMENDERELİ EDESOB'U ZİYARET ETTİ.
EDİRNE MİLLETVEKİLİ KEMAL DEĞİRMENDERELİ EDESOB'U ZİYARET ETTİ.Edirne gündemini yoğun bir şekilde meşgul eden Edirne Mis Meyve Sabunu üretimi, satışı, ithalatı ve ihracatını yasaklayan yasal değişikliğin TBMM gündemine alınarak yeni hazırlanan torba yasaya konması hususunda Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni ziyaret etti.

Edirne gündemini yoğun bir şekilde meşgul eden Edirne Mis Meyve Sabunu üretimi, satışı, ithalatı ve ihracatını yasaklayan yasal değişikliğin TBMM gündemine alınarak yeni hazırlanan torba yasaya konması hususunda Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni ziyaret etti.

25 Haziran 2013 tarihinde TBMM alt komisyonunda görüşülecek yasal değişiklik öncesi EDESOB'u ziyaret eden Kemal Değirmendereli üyesi bulunduğu alt komisyonda Edirne Mis Meyve Sabununu anlatacağını ve yasadan etkilenmemesi için gerekli değişikliklerin yapılması için çalışacağını belirtti. Kemal Değirmendereli “Üyesi bulunduğum alt komisyonda konu tartışılacak. Edirne Milletvekili olarak komisyon üyesi milletvekili arkadaşlarıma mis meyve sabunu anlatacağım.” Dedi. EDESOB Başkanı Emin İnağ'ın görüşlerini alan Kemal Değirmendereli ve Emin İnağ İkiz Evler Konağına da eğitim ve üretim yapan sanatkarları ziyaret ettiler. İkiz Evler Konağında EKTADER Başkanı Fikriye Kipriye tarafından mis meyve sabununun yapılışı ve içeriği hakkında detaylı bilgiler içeren bir dosya ile komisyon üyelerine sunulmak üzere İkiz Evlerde hazırlanan mis meyve sabunlarından Kemal Değirmenderili'ye sunuldu.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ “Mis meyve sabunu üretimi Edirne ekonomisinde çok önemli bir yer tutmakta. Yaklaşık 2000 kişi mis meyve sabunu sayesinde evine ekmek götürüyor. Edirne'nin tarihi bir değeri olan bu ürünün bir kalemde silinmesi hiç doğru değil. Aynı zamanda tarihi değeri olan bir ürün. Osmanlı İmparatorluğu zamanında padişahların devlet adamlarına hediye olarak gönderdikleri bir ürün. Hem ekonomik hem tarihi değeri olan bu ürünün üretilmesine bir istisna gelmeli.” Dedi.

 

 

 

 

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR