ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
“BANA TRAKLARI ANLAT” İSİMLİ PROJENİN ÇALIŞMA TOPLANTISI YAPILDI.
 “BANA TRAKLARI ANLAT” İSİMLİ PROJENİN ÇALIŞMA TOPLANTISI YAPILDI.Avrupa Birliği Bulgaristan-Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin lider ortak olarak Burgaz Bölgesel Turizm Derneği ortaklığında yürütülen “Bana Trakları Anlat” isimli Avrupa Birliği projesinin çalışma toplantısı Bulgaristan Burgaz şehrinde gerçekleştirildi.
Avrupa Birliği Bulgaristan-Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin lider ortak olarak Burgaz Bölgesel Turizm Derneği ortaklığında yürütülen “Bana Trakları Anlat” isimli Avrupa Birliği projesinin çalışma toplantısı Bulgaristan Burgaz şehrinde gerçekleştirildi.
 
          “Bana Trakları Anlat” isimli projede yapılan çalışma toplantısına katılan Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ “Edirne ESOB olarak biz Edirne’nin ekonomik kalkınmasında birinci önceliğin turizmde olduğunu düşünüyoruz. Bu çerçevede çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Edirne’ye turizm açısından sağlanacak her katkının büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Edirne ESOB olarak Sayın Prof.Dr.Engin Beksaç ile turizm konusunda ve Trakların turizme sağlayacağı katkı hususunda geçmişte de yoğun çalışmalar yaptık. Bulgaristan ile yaptığımız diğer projelerde de Traklar sayesinde turizme büyük katkı sağladıklarını gördük. Bunun üzerine Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak Prof.Dr.Engin Beksaç’ın da katkıları ile Edirne’de var olan Trak kültürünün tanıtılması ve ön plana çıkarılması konusunda bu projemizi hazırladık. Projemiz kapsamında Bulgaristan Burgaz’da Bulgar Trakolog Sayın Valeria Foll’un da katkıları ile çalışma toplantımızı gerçekleştirdik. Çalışma toplantımızın ardından da Bulgaristan’da turizme kazandırılmış ve yeni tespitleri yapılmış Trak kalıntılarını gezdik. Yapılan bu çalışmalar uzmanlarımız tarafından derlenecek ve kitap ile CD’ye aktırılacak. Bu hazırlanan kitap ve CD’leri önemli turizm noktaları başta olmak üzere tanıtım amacıyla dağıtacağız.” Dedi.
 
          Proje kapsamında Edirne ESOB tarafında görevli olan Prof.Dr.Engin Beksaç Trakların Edirne ve Kırklareli İlleri sınırları dahilinde çok önemli kalıntıları olduğunu belirtti. Prof.Dr.Engin Beksaç “Trak Kültürüne ait Edirne ve Kırkları il sınırlarında çok önemli alanlar mevcut. Bu alanların turizme kazandırılması Edirne ve Kırklareli İllerine önemli gelir sağlayacaktır. Bulgaristan turizminde önemli bir yer tutan Traklara ait ülkemiz sınırları içerisinde de çok önemli yapılar ve yerler  bulunmaktadır. Bu proje kapsamında yapacağımız çalışmalar ile bu yerlerin öncelikle tanıtımları konusunda büyük bir aşama kat edeceğimizi düşünüyorum.” Dedi.
İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR