ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
EDESOB BAŞKANI EMİN İNAĞ ESNAFLARI AİDATLAR KONUSUNDA UYARDI.
EDESOB BAŞKANI EMİN İNAĞ ESNAFLARI AİDATLAR KONUSUNDA UYARDI.Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ Edirne ESOB siciline kayıtlı esnaf ve sanatkarlara aidat ödemeleri konusunda hatırlatmada bulundu.
Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ Edirne ESOB siciline kayıtlı esnaf ve sanatkarlara aidat ödemeleri konusunda hatırlatmada bulundu.
 
         Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ esnaf ve sanatkarların 5362 sayılı Kanuna tabi olduklarını belirterek “ Esnaf ve sanatkarlarımızın 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu hükümleri çerçevesinde faaliyetlerini yürütmektedirler. 5362 sayılı Yasa biz esnafların Anayasası gibidir. Ticari faaliyette bulunacak küçük işletmeler bu Kanunda belirtilen hükümler çerçevesinde faaliyetlerine başlarlar ve ticari hayatlarını devam ettirirler. Bu Yasanın üyelerimize yüklediği bazı sorumluluklarda bulunmaktadır. Bu sorumluluklardan bir tanesine üyelerimizin kayıtlı oldukları odalara Yasa hükümlerince belirlenen yıllık aidatlarını ödeme zorunluluğudur. Geçmiş dönemlerde sistemden kaynaklanan sorunlar ve yasayı doğru bilmeyen yöneticiler sebebi ile bazı üyelerimiz aidat borçlarını ödememiş ve bu borçlar katlanarak artmıştır. Ancak özellikle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın geliştirdiği ESBİS (Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi) ile aidatlar elektronik ortamda güncel bir şekilde izlenir hale gelmiştir. Oda yönetim kurullarımız yine 5362 sayılı Kanun emrettiği üzere bu aidatları almak ile yükümlü olup, aidat almadıkları durumda suçlu duruma düşmektedirler.” Dedi.
 
         EDESOB Başkanı İnağ “Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak odalarımıza 5362 sayılı Kanunun uygulanması hususunda Bakanlıktan gelen emirleri sürekli iletmekteyiz. Birliğimize bağlı oda başkanlarımız ve yöneticilerimizde bu emirleri uygulamak durumunda kalmaktadırlar. Ben esnaf ve sanatkarlarımızdan özellikle oda aidat borçları hususunda duyarlı davranmalarını ve oda yöneticilerimize yardımcı olmalarını istirham ediyorum.” Dedi.
İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR