ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
“BANA TRAKLARI ANLAT” İL GENEL MECLİSİ GÜNDEMİNDE
“BANA TRAKLARI ANLAT” İL GENEL MECLİSİ GÜNDEMİNDEEdirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından, Avrupa Birliği IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi Programı kapsamında uygulanan “Bana Trakları Anlat Projesi” Edirne İl Genel Meclisi tarafından gündeme alındı. Edirne İl Genel Meclisi Avrupa Birliği Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Özcan Soyupak ve Komisyon Üyesi Mehmet Geçmiş, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ’dan proje hakkında bilgi aldı.
 
Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından, Avrupa Birliği IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi Programı kapsamında uygulanan “Bana Trakları Anlat Projesi” Edirne İl Genel Meclisi tarafından gündeme alındı. Edirne İl Genel Meclisi Avrupa Birliği Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Özcan Soyupak ve Komisyon Üyesi Mehmet Geçmiş, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ’dan proje hakkında bilgi aldı.
 
Edirne İl Genel Meclisi Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Özcan Soyupak komisyon olarak Edirne İlinde yapılan çalışmaları yakından takip ettiklerini belirtti. Özcan Soyupak “Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin uyguladığı projenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu projenin ardından yapılacak çalışmaların İlimizin turizm potansiyeline büyük katkı sağlayacağı kanaatindeyiz. Edirne ESOB’un da katkıları ile Edirne İl Genel Meclisi olarak çalışmalar yürüteceğiz.” Dedi. Edirne İl Genel Meclisi Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Mehmet Geçmiş yapılan çalışmalarda hazırlanan materyalleri incelemek istediklerini belirterek “Komisyon olarak özellikle Traklar ve sağladığı turizm katkısı ile   Bulgaristan yapılmış çalışmaları inceleyeceğiniz. Edirne ESOB bu konuda zaten bir Avrupa Birliği proje yürüttü. Bu konuda Edirne ESOB’un katkıları ile çok önemli çalışmalar yapacağımızı düşünüyorum. Edirne esnafı sayenizde altın çağını yaşıyor.” Dedi.
 
Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ, Başkan Vekili Mehmet Özkan, Edirne ESOB Yönetim Kurulu üyeleri Erbey Kılıç, Yunus Atay ve Edirne ESOB Genel Sekreteri Özay Güngören’in hazır bulunduğu toplantında EDESOB Başkanı Emin İnağ “Bana Trakları Anlat Projesi” kapsamında yapılan çalışmalar ve elde edilen tespitler hakkında bilgi verdi. Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ “Projemizde Traklar hakkında dünyada sayılı Trak uzmanlarından Prof.Dr.Engin Beksaç ve Prof.Dr.Valeria Fol görev yaptılar. Türkiye ve Bulgaristan’da bulunan Trak kalıntılarının tespitine daha çok ağırlık verdik. Projemizde gördüğümüz en önemli nokta Bulgaristan’ın Traklar ve Traklar sayesinde elde edilen turizm gelirlerinde bizden çok önde oldukları. Hatta Bulgaristan turizminin temel taşını Karadeniz sahili ve Trak kalıntıları oluşturuyor. Biz Edirne ve Kırklareli olarak bu konuda çok geri kalmış durumdayız. Projemiz kapsamında Kırklareli ve Edirne İllerinin sınırlarına odaklanıldı ancak Tekirdağ İlimizde de muhteşem kalıntılar var. Yani Trakya bölgesi olarak turizme kazandırılmayı bekleyen çok geniş bir alan mevcut. Bu durum turizm için çok önemli. Bildiğiniz gibi turizm gelirlerinin artışı, turistlerin konaklaması ve hatta konaklama süresinin uzaması ile doğru orantılıdır. Bu projemizde bu alanların tespitini yaptık. Proje sonunda sayın hocamız Prof.Dr.Engin Beksaç “Sinanköy” de bulunan kalıntıların kazı çalışmalarına başladı. Buradan Sayın Valimiz ve Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine de teşekkür ediyorum. Ancak bu kalıntıların ortaya çıkarılması ve turizmin kazandırılması için devletimizin önemli miktarda kaynak aktarması gerekli.” Dedi.
İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR