ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
EDESOB Başkanı Emin İnağ 2014 Yılı Faaliyetleri Hakkında Açıklama Yaptı
EDESOB Başkanı Emin İnağ 2014 Yılı Faaliyetleri Hakkında Açıklama YaptıEdirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ Edirne ESOB olarak 2014 yılında yapılan faaliyetler hakkında açıklama yaptı.
Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ   Edirne ESOB olarak 2014 yılında yapılan faaliyetler hakkında açıklama yaptı.
 
            EDESOB Başkanı İnağ “Edirne Esnaf ve Sanatkarının yasal temsilcisi olan, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak camiamızın hedeflenen yarınlara ulaşması, ekonomik ve sosyal hayatımızda hak ettiği yeri alması için çok yönlü olarak çalışmalar sürdürülmekte, kesimimizin geleceğini etkileyen konularda başta üst kuruluşumuz TESK ile birlikte, ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte projeler üretilmekte ve gerekli girişimlerde bulunulmaktadır.
            Bu çerçevede bu yıl toplam 3 adet Avrupa Birliği projesinin çalışmasını yürüttük ve tamamladık. Hazırladığımız projelerde genel hedefimiz Edirne İline özellikle turizm alanında katkı sağlayarak en üst sayıda esnaf grubunun çalışmalarımızdan olumlu olarak etkilenmesini sağlamaktı. Bu projelerden İkizevler binasının restore edilerek sanatkarlara tahsisini hedefleyen Esnaf ve Sanatkarlar Gösteri Merkezi isimli projemiz sonucunda ilimize sanat alanında çok önemli bir yapı kazandırılmıştır. Bu binada kaybolmaya yüz tutmuş sanat dallarının eğitimi verilmektedir. İkizevler şuan Edirnemizin sanat evi konumuna gelmiştir.
Yürüttüğümüz bir diğer proje Lokantacılar odalarımızın ortaklığında yürütülmüş ve esnaflarımızın özellikle ithalat ve ihracat konularında eğitimleri sağlanmış, esnaflarımızın da katılımları ile Bulgaristan’da işyeri ziyaretleri gerçekleştirilmiştir.
Avrupa Birliği projesi olarak bu yıl yürüttüğümüz ve sonuçlandırdığımız son projemiz Bana Trakları Anlat isimli projemizdir. Bu proje kapsamında Bulgaristan ve Türkiye’nin sınır illerinde yer alan Trak kalıntıları ile ilgili Prof.Dr.Engin Beksaç ve Prof.Dr.Valeria Foll tarafından bilimsel çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalar bir kitapta toplanmıştır. Hazırlanan bu kitap ile İlimiz ve Ülkemize kültür ve turizm alanında çok büyük bir katkı sağlanmıştır. Hazırladığımız projenin sağladığı büyük etki ile bölgemizde Traklara yönelik bilinç geliştirilmiş ve ilgili kurumların dikkati bu konuya çekilmiştir.” Dedi. Yurt dışında muadil kuruluşlar ile olan ikili ilişkilerinde devam ettiğini belirten Emin İnağ “Bölge ekonomisine katkı sağlayacak tüm çalışmaları Yunanistan ve Bulgaristan’da bulunan muadil kuruluşlar ile ortaklaşa yürütüyoruz. Özellikle Yunanistan Gümilcine ve Dedeğaç Odaları ile Orestieda esnaf odası sürekli iletişim halinde olduğumuz kuruluşlardır. Ayrıca Bulgaristan’da Haskova ve Burgaz’da bulunan kuruluşlar ile proje ortaklıkları ve çeşitli çalışmalar yürütmekteyiz.” Dedi.
            EDESOB Başkanı Emin İnağ “Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Birliğimize bağlı Demirciler ve Kaynakçılar Odası olarak yurt dışından gelen araçların Edirne’de tamirleri konusunda yaşanan sıkıntıların giderilmesi için uzun yıllardır gayret gösterdik. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın konuya müdahil olması ile bu konu çözülmüş ve sanayi sitemizde yurt dışından gelen araçların tamirinin yolu açılmıştır. Bu vesile ile ETSO Başkanı Sayın Recep Zıpkınkurt’a teşekkür ediyorum.” Dedi.
            Edirne ESOB Başkanı İnağ yapılan eğitim çalışmaları ile üyelerin günün koşullarına hazır hale getirildiğini belirtti, İnağ “05/07/2013 tarihinde yürürlüğe giren Hijyen Eğitim Yönetmeliği kapsamında odalarımız ile işbirliği halinde eğitimlerimiz devam etmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yaptığımız çalışma neticesinde 17.Mart.2014 tarihinde Ticaret ve Sanayi Odalarını da kapsayan protokol Milli Eğitim Müdürlüğü, Edirne ESOB ve ETSO arasında imzalanmıştır. Protokolün imzalanmasının ardından odalarımız gerekli çalışmalara başlamış, esnaflarımız bilgilendirilmiş ve şükürler olsun ki önemli ölçüde eğitimler tamamlanmıştır. Bu güne kadar eğitimlerde 6019 kişi eğitim aldı. Esnaf ve sanatkarlarımızın ticari hayatlarında ihtiyaç duydukları kredi finansman konusunda başta kredi ve kefalet kooperatiflerimiz çalışmalarına destek olunmuş, ayrıca ilimizde faaliyet gösteren bankalar ile özellikle uygun faizli kredi kullanımına yönelik olarak protokoller imzalanmıştır. Esnaf ve sanatkarımızın işlemlerini kolaylaştırmak amacı ile çeşitli uygulamalar yapmaktayız. Bu uygulamalardan biriside ile sicil müdürlüğümüzü her ay Keşan ve Uzunköprü ilçemize görevlendirmekteyiz. Bu sayede esnaflarımızın sicil işlemleri için Edirne Merkez İlçeye gelmeden işlemleri çözümlenmekte esnaflarımızın zaman ve para kaybına uğramalarının önüne geçilmektedir.” Dedi.
Her vesile ile Edirne’nin tanımına katkı sağlamaya gayret gösterdiklerini belirten EDESOB Başkanı Emin İnağ “Her yıl Bulgaristan Burgaz’da düzenlenen turizm fuarına katılmaktayız, ayrıca yine her yıl Bulgaristan Sofya’da düzenlenen ve Sofya’da Büyükelçiliği bulunan tüm ülkelerin katıldığı kermese Türkiye Cumhuriyeti adına katılan T.C. Sofya Büyükelçiliğimize Edirne’nin yerel el sanatı ürünlerini vererek destek oluyoruz.” Dedi.
 
Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ geçtiğimiz hafta Edirne’de düzenlenen Adalet ve Kalkınma Partisi Genişletilmiş İl Başkanları toplantısı çerçevesinde Edirnemize gelen Başta Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu olmak üzere, Edirne’de bulunan Bakanlarımıza, Bakan Yardımcılarımıza ve üst düzey bürokratlarımıza teşekkür etti. Emin İnağ “Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ve Edirne Ticaret Borsası ile beraber hazırladığımız sorunlarımızı ve taleplerimizi içeren dosya Sayın ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt tarafından Başbakanımıza verildi. Umuyorum ki taleplerimiz değerlendirilir.” Dedi.
İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR