ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
YUMURTA ÜRÜNLERİ TEBLİĞİ’NE YENİ HÜKÜMLER EKLENDİ.
YUMURTA ÜRÜNLERİ TEBLİĞİ’NE YENİ HÜKÜMLER EKLENDİ.Yumurta ürünleri satışı yapılan esnafları uyaran, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ Türk Gıda Kodeksi Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliğine yeni hükümler eklendiğini söyledi.

Yumurta ürünleri satışı yapılan esnafları uyaran, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ Türk Gıda Kodeksi Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliğine yeni hükümler eklendiğini söyledi.

      Eski tebliğde bulunan hükümlerin  20.12.2015 tarihine kadar  geçerli  olduğunu söyleyen Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ  " 23.01.2008 tarih ve 26765 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmış olan Türk Gıda Kodeksi Yumurta ve Yumurta Ürünleri tebliğine ilave olarak 20.12.2014 tarih ve 29211 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni tebliğde ilave hükümler eklenmiştir. Eski tebliği 20.12.2015 tarihine kadar geçerli olacaktır. Esnaflarımızın yeni tebliğde yer alan hükümlere dikkat etmeleri önem arz etmektedir. "dedi. 20.12.2015 tarihine kadar her iki tebliğinde geçerli olduğunu söyleyen EDESOB Başkanı Emin İnağ "Yürürlükte olan Tebliğ Hükümleri ve yeni Tebliğ Hükümleri uyarınca, yumurta üreticileri ve satışa sunan tüm perakendeciler aşağıdaki kurallara uymak zorundadır." diye söyledi.

 GENEL HÜKÜMLER

1- Yumurtayı nihai tüketiciye hazır ambalajlı olarak satışa sunmak zorundadır. Hijyenik olmayan malzemeler(yaprak,saman vb.) içinde açıkta ambalajsız olarak satışa sunulamaz.

2- İşletme ve kümes numarası ile yumurtlama tarihi kümeste veya gerekli tedbirleri almak şartıyla aynı işletmeye ait tasnif veya paketleme tesisinde yazılmalıdır. Satışa sunulan her bir yumurtanın üzerinde işletme ve kümes numarası okunaklı ve en az 2 mm. olacak şekilde yumurta kabuğu üzerine damgalanmalıdır. Buna ilave olarak en geç 20.12.2015 tarihine kadar yumurtlama tarihinin de yumurta kabuğu üzerine vurulması zorunlu hale getirilmiştir.

3- Yumurta üretildiği yerde ve tüketiciye ulaştırılana kadarki tüm aşamalarda temiz ve kuru yerlerde ve yabancı kokulardan ari biçimde depolanır; darbelerden, doğrudan güneş ışığından ve büyük sıcaklık dalgalanmalarından korunur.

4- Yumurtlama tarihinden sonraki 18 inci güne kadar yumurtanın soğutulması zorunlu değildir. Ancak 18 inci günden itibaren (+8)-(+5) °C arasında muhafaza edilmelidir.

5- A sınıfı yumurta, yumurtlama tarihinden itibaren 21 gün içinde tüketiciye ulaştırılır. A sınıfı yumurtanın son tüketim tarihi, yumurtlama tarihinden itibaren 28 günden fazla olamaz. Eğer yumurtlama tarihi farklı olan yumurtalar aynı paket içinde satışa sunuluyorsa, son tüketim tarihi belirlenirken ilk yumurtlama tarihi dikkate alınır. 

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR