ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
MEYVE VE SEBZELERİN TİCARETİ HAKKINDA UYGULAMA ESASLARI YAYINLANDI.
MEYVE VE SEBZELERİN TİCARETİ HAKKINDA UYGULAMA ESASLARI YAYINLANDI.Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ 11/03/2010 tarihinde yayınlanan Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca sebze ve meyvelerin toptan ve perakende ticaretinde kullanılacak olan künyelere ilişkin usul ve esaslar belirlendiği Kanun kapsamında uygulama esaslarının yayınlandığını belirtti.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ 11/03/2010 tarihinde yayınlanan Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca sebze ve meyvelerin toptan ve perakende ticaretinde kullanılacak olan künyelere ilişkin usul ve esaslar belirlendiği Kanun kapsamında uygulama esaslarının yayınlandığını belirtti.

          İlgili Kanun ve Yönetmeliklerin Meyve ve Sebzelerin toptan yada perakende ticaretini yapan ticaret erbaplarını yakından ilgilendirdiğini belirten Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ “Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Kullanılacak Künyelere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ 21 Eylül 2016 tarihli ve 29834 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu Tebliğle, 11/3/2010 tarihli ve 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun uyarınca sebze ve meyvelerin toptan ve perakende ticaretinde kullanılacak olan künyelere ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir. Tebliğe göre; Künye, Sistem üzerinden tekli künye, çoklu künye veya etiket formatında künye olarak basılabilecektir. Tek mal için tekli künye kullanılacaktır. Aynı araç ile birden fazla mal taşınması halinde; mallar için tekli künyeler ya da çoklu künyeler kullanılabilecektir. Kap veya ambalaj içinde perakende satışa sunulan mallar ile kap veya ambalajından çıkartılarak perakende satışa sunulan mallar için kullanılacak künye, etiket formatında basılacaktır.” Dedi.

          Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ “Kendilerince üretilen malları, üretim yapılan yerde, yakınında veya pazar yerlerinde perakende satışa sunan üreticiler ile henüz satışa konu edilmemiş mallarını üretim yapılan yerdeki tasnifleme ve ambalajlama tesisi, sınai işletme veya toptancı haline götüren üreticiler hakkında bu Tebliğ hükümleri uygulanmayacaktır.” Dedi.

 

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR