ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
EDİRNE SGK İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN EDESOB’A BİLGİLENDİRME ZİYARETİ.
EDİRNE SGK İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN EDESOB’A BİLGİLENDİRME ZİYARETİ.Sosyal Güvenlik Kurumu Edirne İl Müdürü Hayrettin Karbuz , Müdür Yardımcısı İbrahim Güven; 19 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6736 sayılı “Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” hakkında Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne bilgilendirme ziyareti yaptılar.

           Sosyal Güvenlik Kurumu Edirne İl Müdürü Hayrettin Karbuz , Müdür Yardımcısı İbrahim Güven; 19 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6736 sayılı “Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” hakkında Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne bilgilendirme ziyareti yaptılar.

            Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, EDESOB Başkan Vekili Erbey Kılıç, EDESOB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özkan, Edirne Terziler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hakan Fındıklı, Edirne Demirciler ve Kaynakçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayri Sönterler’in hazır bulunduğu ziyarette, Edirne SGK İl Müdürü Hayrettin Karbuz tarafından bilgilendirme yapıldı. Edirne SGK İl Müdürü Hayretti Karbuz “Kurumumuza borcu bulunan ve ekonomik gelişmeler nedeniyle ödeme zorluğu çeken vatandaşlarımızın ödeme kabiliyetini arttırabilmek amacıyla zaman zaman ödeme kolaylıkları içeren borç yapılandırma fırsatları sağlanmaktadır. Bu yapılandırmadan önce 6552 sayılı Kanun ile 10 Eylül 2014 tarihinden önce tahakkuk eden borçlar yapılandırılmış ve halen taksitleri devam etmektedir. Bu defa, 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırmaya başvuramayanlar, yapılandırması bozulanlar ve yeni oluşan borçlar için 19 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6736 sayılı Kanunla yeni bir fırsat verilmiştir.” Dedi. Yeni yapılandırmanın 2016 yılı Haziran ve önceki aylara ilişkin olduğunu belirten Hayrettin Karbuz “30 Haziran 2016 ve öncesinde tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan; sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik ve destek primi, genel sağlık sigortası primi, isteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı primi ve idari para cezalarını kapsamaktadır. Yapılandırma kapsamındaki borç asılları ile bu borçlar için ödeme sürelerinin bittiği tarihlerden 30 Haziran 2016 tarihine kadar geçen süre için Yurtiçi-ÜFE aylık değişim oranları ve gecikme zammı gibi alacakların tahsilinden vazgeçilmektedir.” Yapılandırılmış borçların ilk taksit ödeme süresinde tamamen ödenmesi halinde borç aslının tamamı ile hesaplanan Yurtiçi-ÜFE’nin %50’sinin ödenmesi halinde diğer fer’i alacaklardan vazgeçilmektedir. Yurtiçi-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar için, peşin veye ikişer aylık dönemler halinde 18 taksite kadar (36 ay) ödeme imkanı sağlanmıştır.” Dedi. SGK İl Müdürü Hayrettin Karbuz başvuruların tüm borçlular için 2 ay (1 Eylül 2016 tarihinden 31 Ekim 2016 tarihine kadar” süre içinde yapılabileceğini belirterek ilk ödemenin peşin yada ilk taksit 1 Eylül ile 2 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacağını belirtti. SGK ile yapılan yapılandırmanın 02 Ocak 2017 tarihine kadar değiştirilebileceğini belirten SGK İl Müdürü Hayrettin Karbuz, başvuru süresinin bu ay sonu biteceğini hatırlattı.

            Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ SGK Kurumu İl Müdürü Hayrettin Karbuz ve İl Müdür Yardımcı İbrahim Güven’e, oda başkanlarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledikleri için teşekkür etti.

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR