ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
YÖRESEL LEZZETLER
YÖRESEL LEZZETLEREdirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ Edirne’nin bir turizm kenti olması yönün Edirne ESOB başta olmak üzere Edirne’de faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşların yoğun çalışmalar yaptığını belirterek Edirne’de turizm çeşitliliğinin arttırılması gerektiğini belirtti.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ Edirne’nin bir turizm kenti olması yönün Edirne ESOB başta olmak üzere Edirne’de faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşların yoğun çalışmalar yaptığını belirterek Edirne’de turizm çeşitliliğinin arttırılması gerektiğini belirtti.

Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ “Ben şahsen Edirne’nin çok önemli bir turizm kenti olduğuna gönülden inanıyorum ve bu inancımın gereği olarak Edirne’nin tanıtımı için elimizden geldiğince faaliyetler yapmaya çalışıyoruz. Ancak son zamanlarda iyi niyetli olarak turizm çeşitliliğine katkı sunulması amacıyla yapıldığını düşündüğüm ‘yöresel lezzetler’ adı altında festivallerin amacı dışına çıktığını düşünüyorum. Örneğin son olarak açılan festivalde çeşitli kültürel etkinler yapılıyor güzel ama bir festival 16 gün sürünce, yöresel ürünler denerek bildiğimiz market tarzı satış yapılınca, yöresel ürün diyerek her türlü bölgenin ürünün satışı yapılınca bu işin farklı bir alana gittiğini düşünüyorum. Hatta Kırkpınar gibi Dünya’da tek ve sayılı olan bir etkinlik bir 1 hafta sürüyor.  İsimde 7 bölge geçiyor ama faaliyet yöresel oluyor. Bu durum biz esnaflar için çok rahatsız edici bir durum.” Dedi.

Edirne esnaf ve sanatkarının çok zor durumda olduğunu defalarca dile getirdiklerini belirten Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ “Edirne öncelikle coğrafi konum olarak ekonomik açıdan zor bir alanda. Birde buna Ülkemizin yaşadığı ekonomik sıkıntılar ortada, hatta şuan dünya çapında çok büyük bir ekonomik kriz var. Bu krizin ülkemize yansıması da çok ağır oluyor. Döviz kurlarının durumu ortada, birde eşiğinden döndüğümüz darbe girişimi eklenince ticari hayat durma noktasına geldi. Turizm kenti olması için çabaladığımız Edirnemize bu sebeplerden dolayı gelen turist sayısı sıfıra yaklaştı. Biz Edirnemizi turizm kenti yapalım derken tam tersi bir durum ortaya çıktı. Turist geleceğine kayıtsız ticaret yapan kişiler yöresel ürünler adı altında her türlü ürünün satışını yapmaya geliyor. Ekonomik olarak bitmek üzere olan esnafa bir darbe daha gelmiş oluyor. Tanıtımlara evet ancak tanıtım adı altında ticarete hayır diyoruz.” Dedi.

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR