ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
TÜRKİYE-BULGARİSTAN ORTAK YEMEK KÜLTÜRÜ PROJESİ
TÜRKİYE-BULGARİSTAN ORTAK YEMEK KÜLTÜRÜ PROJESİAvrupa Birliği Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2006 Ortak Küçük Projeler Fonu kapsamında Avrupa Birliği tarafından hibe almaya hak kazanan Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası olarak yürüttüğümüz “Türkiye-Bulgaristan Ortak Yemek Kültürü (Turkish-Bulgarian Common Food Culture)” adlı projemiz Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından kabul edilmiştir. Projemiz 27 Kasım 2008 tarihinde MFİB ile karşılıklı olarak imzaladığımız sözleşme ile resmen 01 Aralık 2008 tarihinde başlamıştır.Türkiye-Bulgaristan Ortak Yemek Kültürü isimli projemizde proje ortağımız Bulgaristan Haskova Esnaflar Birliğidir. Projemiz 7 ay sürecek olup, bütçesi 36.883,78 Avrodur. Avrupa Birliği tarafından projemizin %88'i yani 32.457,73 Avrosu karşılanmaktadır. Marka Kent Edirne çalışmaları kapsamında esnaflar olarak biz neler yapabiliriz düşüncesinden yola çıkarak Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası olarak bu projeyi hazırladık. Turizm faaliyetleri içerisinde çok önemli bir yer tutan gastronomiye önemli katkıları olacak projemizin ana amacı sınır bölgesinde ortak kültür mirasımız olan kaybolmaya yüz tutmuş yemekleri tespit etmek, sınır bölgesinde yemek kültürüne dayalı turizm alanları oluşturmaktır. Oda olarak yaptığımız çalışmalar sonucu Edirne Tava Ciğer Türkiye ve Bulgaristan çapında önemli bir değer haline gelmiş ve sadece Edirne Tava Ciğer turist çekebilen bir öğe haline gelmiştir. Hazırladığımız Türkiye-Bulgaristan Ortak Yemek Kültürü isimli proje ile de birçok yemeği öne plana çıkarmayı amaçlıyoruz. Projemiz içerisinde yemeklerin araştırılması, literatür çalışması yapılmasının ardından, bu bilgileri sonraki nesillere aktararak kaybolmasını önleyeceğiz. Bu aşamada Odamıza kayıtlı aşçılara ve Edirne Anadolu ve Turizm Otelcilik Meslek Okulu öğrencilerine yine okulumuz bünyesinde bu yemeklerin öğretilmesi, her zaman faydalanılabilecek bir yemek kitabı hazırlanması, kontrol altında olmak kaydıyla herkesin bildiği yemekleri ekleyebileceği ve projemiz faaliyetlerinin anlatılacağı bir web sayfası hazırlanması gibi çalışmalar yapacağız. Projemizin temel amacı olan kaybolmaya yüztutmuş yemekleri ortaya çıkarmak amacı ile aşçılarımıza ve öğrencilerimize Müşerref Gizerler tarafından eğitim verilecektir. Eğitimlerimizi Edirne Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde, haftada 3 gün (pazartesi,çarşamba, cuma) saat 15:45 ile 17:30 saatleri arasında toplam 2 ders saati şeklinde yapılacaktır. Eğitimlerimiz toplam 15 gün sürecek olup aynı eğitim programı, Türkiye'deki eğitim tamamlanmasının ardından, proje ortağımız olan Haskova Esnaf Odaları tarafından da Bulgaristan, Haskova'da düzenlenecektir. Proje kapsamında düzenlenecek eğitimlerde, Edirne Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nden 10 öğrenci, ve aşçı ustalarımızdan da 18 ustamızın katılımı ile toplam 28 kişinin eğitilmesini planlamaktayız. Eğitimlerimiz sonucunda, katılımcılara projemiz kapsamında bir sertifika verilecektir.
Avrupa Birliği Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2006 Ortak Küçük Projeler Fonu kapsamında Avrupa Birliği tarafından hibe almaya hak kazanan Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası olarak yürüttüğümüz “Türkiye-Bulgaristan Ortak Yemek Kültürü (Turkish-Bulgarian Common Food Culture)” adlı projemiz Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından kabul edilmiştir. Projemiz 27 Kasım 2008 tarihinde MFİB ile karşılıklı olarak imzaladığımız sözleşme ile resmen 01 Aralık 2008 tarihinde başlamıştır.Türkiye-Bulgaristan Ortak Yemek Kültürü isimli projemizde proje ortağımız Bulgaristan Haskova Esnaflar Birliğidir. Projemiz 7 ay sürecek olup, bütçesi 36.883,78 Avrodur. Avrupa Birliği tarafından projemizin %88'i yani 32.457,73 Avrosu karşılanmaktadır.
Marka Kent Edirne çalışmaları kapsamında esnaflar olarak biz neler yapabiliriz düşüncesinden yola çıkarak Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası olarak bu projeyi hazırladık. Turizm faaliyetleri içerisinde çok önemli bir yer tutan gastronomiye önemli katkıları olacak projemizin ana amacı sınır bölgesinde ortak kültür mirasımız olan kaybolmaya yüz tutmuş yemekleri tespit etmek, sınır bölgesinde yemek kültürüne dayalı turizm alanları oluşturmaktır. Oda olarak yaptığımız çalışmalar sonucu Edirne Tava Ciğer Türkiye ve Bulgaristan çapında önemli bir değer haline gelmiş ve sadece Edirne Tava Ciğer turist çekebilen bir öğe haline gelmiştir. Hazırladığımız Türkiye-Bulgaristan Ortak Yemek Kültürü isimli proje ile de birçok yemeği öne plana çıkarmayı amaçlıyoruz. Projemiz içerisinde yemeklerin araştırılması, literatür çalışması yapılmasının ardından, bu bilgileri sonraki nesillere aktararak kaybolmasını önleyeceğiz. Bu aşamada Odamıza kayıtlı aşçılara ve Edirne Anadolu ve Turizm Otelcilik Meslek Okulu öğrencilerine yine okulumuz bünyesinde bu yemeklerin öğretilmesi, her zaman faydalanılabilecek bir yemek kitabı hazırlanması, kontrol altında olmak kaydıyla herkesin bildiği yemekleri ekleyebileceği ve projemiz faaliyetlerinin anlatılacağı bir web sayfası hazırlanması gibi çalışmalar yapacağız.
Projemizin temel amacı olan kaybolmaya yüztutmuş yemekleri ortaya çıkarmak amacı ile aşçılarımıza ve öğrencilerimize Müşerref Gizerler tarafından eğitim verilecektir. Eğitimlerimizi Edirne Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde, haftada 3 gün (pazartesi,çarşamba, cuma) saat 15:45 ile 17:30 saatleri arasında toplam 2 ders saati şeklinde yapılacaktır. Eğitimlerimiz toplam 15 gün sürecek olup aynı eğitim programı, Türkiye'deki eğitim tamamlanmasının ardından, proje ortağımız olan Haskova Esnaf Odaları tarafından da Bulgaristan, Haskova'da düzenlenecektir. Proje kapsamında düzenlenecek eğitimlerde, Edirne Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nden 10 öğrenci, ve aşçı ustalarımızdan da 18 ustamızın katılımı ile toplam 28 kişinin eğitilmesini planlamaktayız. Eğitimlerimiz sonucunda, katılımcılara projemiz kapsamında bir sertifika verilecektir.
İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR