ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
KOMŞU AŞÇILARDAN YEMEK ŞÖLENİ
KOMŞU AŞÇILARDAN YEMEK ŞÖLENİTürkiye-Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği Ortak Küçük Projeler Fonu kapsamında yürütülen ''Türk-Bulgar Ortak Yemek Kültürü'' adlı proje kapsamında yemek şöleni düzenlendi.Edirne Tatlıcı, Büfeci, Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Emin İnağ, Devecihan Kültür Merkezi'ndeki proje tanıtım toplantısında, Bulgaristan ile ikinci projelerini düzenlediklerini belirterek, işbirliğinin ticari yararlarını da görmeye başladıklarını söyledi.Türk-Bulgar Ortak Yemek Kültürü projesini Bulgaristan'ın Haskova Esnaf ve Sanatkarlar Birliği ile yaşama geçirdiklerini aktaran İnağ, 7 aylık proje kapsamında 20'si Bulgar toplam 55 aşçı ve öğrencinin haftada 3 gün eğitim aldığını kaydetti.Haskova Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Lazko Late de en başından beri bu projeye sıcak baktıklarını ifade ederek, bunun iki yemek kültürünün benzerliklerinin ortaya çıkarılmasına büyük yarar sağladığını bildirdi.AB Edirne Bilgi Bürosu Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Füsun Özerdem ise bu tür projelerin iki ülke arasında varolan ilişkileri daha da üst düzeylere taşıdığını vurguladı.Konuşmaların ardından proje kapsamında eğitim alan 55 Bulgar ve Türk aşçı ile öğrenciye sertifikaları verildi.Buradaki törenin ardından yemek şöleni için Türk ve Bulgar aşçıların hazırladığı yaklaşık 45 çeşit yemek etkinliğe katılanlara sunuldu.
Türkiye-Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği Ortak Küçük Projeler Fonu kapsamında yürütülen ''Türk-Bulgar Ortak Yemek Kültürü'' adlı proje kapsamında yemek şöleni düzenlendi.
Edirne Tatlıcı, Büfeci, Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Emin İnağ, Devecihan Kültür Merkezi'ndeki proje tanıtım toplantısında, Bulgaristan ile ikinci projelerini düzenlediklerini belirterek, işbirliğinin ticari yararlarını da görmeye başladıklarını söyledi.
Türk-Bulgar Ortak Yemek Kültürü projesini Bulgaristan'ın Haskova Esnaf ve Sanatkarlar Birliği ile yaşama geçirdiklerini aktaran İnağ, 7 aylık proje kapsamında 20'si Bulgar toplam 55 aşçı ve öğrencinin haftada 3 gün eğitim aldığını kaydetti.
Haskova Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Lazko Late de en başından beri bu projeye sıcak baktıklarını ifade ederek, bunun iki yemek kültürünün benzerliklerinin ortaya çıkarılmasına büyük yarar sağladığını bildirdi.
AB Edirne Bilgi Bürosu Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Füsun Özerdem ise bu tür projelerin iki ülke arasında varolan ilişkileri daha da üst düzeylere taşıdığını vurguladı.
Konuşmaların ardından proje kapsamında eğitim alan 55 Bulgar ve Türk aşçı ile öğrenciye sertifikaları verildi.
Buradaki törenin ardından yemek şöleni için Türk ve Bulgar aşçıların hazırladığı yaklaşık 45 çeşit yemek etkinliğe katılanlara sunuldu.
İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR