ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
İNAĞ TESK'TE BİR KONUŞMA YAPTI
İNAĞ TESK'TE BİR KONUŞMA YAPTIEdirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İNAĞ 19.Haziran.2009'da Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'nda bir konuşma yaptı.Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Bulgaristan Ulusal Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği ortaklığında gerçekleşen “Daha Fazla Diyalog Daha Fazla İşbirliği” isimli Avrupa Birliği Projesi kapsamında 19.Haziran.2009 Cuma günü TESK Genel Merkezinde “Birlik Başkanlar Zirvesi” düzenlendi. Türkiye'de kurulu Esnaf ve Sanatkar Birlikleri Başkanlarının ve Bulgaristan Ulusal Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği temsilcilerinin katıldığı zirvede, Edirne ESOB Başkanı Emin İNAĞ proje ortağı olarak bir konuşma yaptı.İnağ “Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak, 2007 yılında Sınır İllerinde Esnaf ve Sanatkarın Teşviki isimli bir AB Projesi uyguladık. Sınır bölgesinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların karşılıklı ticaret olanaklarını geliştirmeyi hedefleyen proje kapsamında önemli sonuçlar elde ettik. 2008 yılı sonu itibarı ile Başkanı olduğum Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası olarak başka bir AB Projesi uygulamaya başladık. “Türk-Bulgar Ortak Yemek Kültürü” isimli bu projemiz kapsamında da sınır bölgesinde gıda sektörüne dayalı turizm faaliyetlerinin gelişmesi için çalışmalar, yapıp bölgede bulunan aşçıların eski ve ortak Türk-Bulgar yemeklerini öğrettik. Çok önemli faaliyetler yaptığımız bu projemizde bir ay içerisinde sonuçlanacak. Edirne ESOB olarak ortağı olduğumuz “Daha Fazla Diyalog Daha Fazla İşbirliği” isimli AB Projesi kapsamında proje ortaklarımıza sahip olduğumuz deneyimleri aktarmaya çalıştık.” Dedi. Edirne ESOB Başkanı İnağ “ Uyguladığımız bu kadar proje sonucunda çok güzel çalışmalar yapıldı ve önemli sonuçlar elde edildi. Bu projelerin en önemli tarafı ise Bulgaristan birçok dost kazanmış olmamızdır. Ancak şuan mevcut uygulamalar bu kadar emeği boşa çıkarma noktasına getirmektedir. Edirne İli Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısıdır. Dünyanın en büyük ikinci kara hudut kapısı Kapıkule ile beraber toplam 4 adet kara hudut kapısı bulunan Edirne'nin, bu kapılardan yararlandığını söylemek imkansız. Son olarak açıklanan teşvik paketinde de destek alamayan Edirne oldukça zor bir durumda kaldı. Sınır kapılarından giriş-çıkış yapanlar Edirne İline uğramadan transit geçmekte ve Edirne'ye hiçbir faydaları olmamaktadır. En önemli ticaret potansiyelimiz olan Bulgaristan ve Yunanistan ile ise çeşitli kotalar sebebi ile ticaret yapamıyoruz. Vize sorunu konusunda önemli gelişmeler sağlanmasına rağmen Schengen vize sistemi sebebi ile hala büyük sorunlar yaşamaktayız.” Dedi.Edirne esnaf ve sanatkarı olarak sınır ili olmanın avantajlarını kullanamadıklarını belirten Emin İnağ, “Edirne esnafı çok zor durumda. Belki Ankara'dan farklı görünüyordur ama sınır ili olmanın nimetlerinden yararlanamıyoruz.” Dedi.
Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İNAĞ 19.Haziran.2009'da Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'nda bir konuşma yaptı.
Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Bulgaristan Ulusal Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği ortaklığında gerçekleşen “Daha Fazla Diyalog Daha Fazla İşbirliği” isimli Avrupa Birliği Projesi kapsamında 19.Haziran.2009 Cuma günü TESK Genel Merkezinde “Birlik Başkanlar Zirvesi” düzenlendi. Türkiye'de kurulu Esnaf ve Sanatkar Birlikleri Başkanlarının ve Bulgaristan Ulusal Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği temsilcilerinin katıldığı zirvede, Edirne ESOB Başkanı Emin İNAĞ proje ortağı olarak bir konuşma yaptı.
İnağ “Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak, 2007 yılında Sınır İllerinde Esnaf ve Sanatkarın Teşviki isimli bir AB Projesi uyguladık. Sınır bölgesinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların karşılıklı ticaret olanaklarını geliştirmeyi hedefleyen proje kapsamında önemli sonuçlar elde ettik. 2008 yılı sonu itibarı ile Başkanı olduğum Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası olarak başka bir AB Projesi uygulamaya başladık. “Türk-Bulgar Ortak Yemek Kültürü” isimli bu projemiz kapsamında da sınır bölgesinde gıda sektörüne dayalı turizm faaliyetlerinin gelişmesi için çalışmalar, yapıp bölgede bulunan aşçıların eski ve ortak Türk-Bulgar yemeklerini öğrettik. Çok önemli faaliyetler yaptığımız bu projemizde bir ay içerisinde sonuçlanacak. Edirne ESOB olarak ortağı olduğumuz “Daha Fazla Diyalog Daha Fazla İşbirliği” isimli AB Projesi kapsamında proje ortaklarımıza sahip olduğumuz deneyimleri aktarmaya çalıştık.” Dedi. Edirne ESOB Başkanı İnağ “ Uyguladığımız bu kadar proje sonucunda çok güzel çalışmalar yapıldı ve önemli sonuçlar elde edildi. Bu projelerin en önemli tarafı ise Bulgaristan birçok dost kazanmış olmamızdır. Ancak şuan mevcut uygulamalar bu kadar emeği boşa çıkarma noktasına getirmektedir. Edirne İli Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısıdır. Dünyanın en büyük ikinci kara hudut kapısı Kapıkule ile beraber toplam 4 adet kara hudut kapısı bulunan Edirne'nin, bu kapılardan yararlandığını söylemek imkansız. Son olarak açıklanan teşvik paketinde de destek alamayan Edirne oldukça zor bir durumda kaldı. Sınır kapılarından giriş-çıkış yapanlar Edirne İline uğramadan transit geçmekte ve Edirne'ye hiçbir faydaları olmamaktadır. En önemli ticaret potansiyelimiz olan Bulgaristan ve Yunanistan ile ise çeşitli kotalar sebebi ile ticaret yapamıyoruz. Vize sorunu konusunda önemli gelişmeler sağlanmasına rağmen Schengen vize sistemi sebebi ile hala büyük sorunlar yaşamaktayız.” Dedi.
Edirne esnaf ve sanatkarı olarak sınır ili olmanın avantajlarını kullanamadıklarını belirten Emin İnağ, “Edirne esnafı çok zor durumda. Belki Ankara'dan farklı görünüyordur ama sınır ili olmanın nimetlerinden yararlanamıyoruz.” Dedi.
İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR