ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Haberler
İNAĞ KOSGEB BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ'NÜ ZİYARET ETTİ.
Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ KOSGEB Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret etti. KOSGEB Bölge Müdürü Ali Vasfi Eskicioğlu ve KOSGEB Edirne Bölgesi Sorumlusu Bedri Döngel ile yeni KOSGEB yasası ve çalışmalar hakkında görüştü.Edirne ESOB Başkanı İnağ, Edirne ESOB Genel Sekreteri Özay Güngören ile beraber Merkezi Tekirdağ'da bulunan KOSGEB Tekirdağ Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Esnaf ve Sanatkar tarafından biran önce yasalaşması beklenen yeni KOSGEB yasası hakkında bilgi alan İnağ “ Esnaf ve Sanatkarımız yeni çıkacak yasa ile beraber kredi şartlarını merak ediyor. Esnafımız Birliğimize ve bağlı odalarımıza yoğun şekilde KOSGEB ile ilgili gelişmeleri soruyor. Bizim bildiğimiz kadarı ile yasa meclise geldi ancak seçimler dolayısı ile meclis tatile girdiğinden yasalaşmadı. Tabi yasanın değişmesinin ardından kredi şartlarının ne olacağını bilmiyoruz. Ayrıca KOSGEB'in şuan ki yasaya göre imalatçı esnaf ve sanatkara sağladığı farklı alanlarda birçok kredi desteği var. Özellikle ARGE desteği konusunda Birliğimiz çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bu konuda Birlik genel sekreterimiz Özay Bey'i görevlendirdim.” Dedi.KOSGEB Bölge Müdürü Ali Vasfi Eskicioğlu “Yeni yasanın çıkmasına kesin diyebiliriz. Ancak yasanın çıkmasının ardından kredilerin hangi şartlarda kullandırılacağınız tam olarak bilmiyoruz. Bize ayrılan bütçe yaklaşık 2,5 milyar TL. yani eski para ile 2,5 katrilyon. Bu bütçenin şuan için tamamını faiz desteğini kullanılması düşünülüyor. Buda neredeyse tüm esnaf ve sanatkara faiz desteği sunabilecek bir miktar. Ama özellikle tekrar belirtmek isterim ki kredi desteğinin nasıl olacağı konusunda kesinleşmiş bir şey yok. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Bölgemizde en iyi çalıştığımız kurumların başında geliyor. Hatta ilki diyebilirim. Bizim görevimiz bölgemizde ki KOBİ'lere destek vermek. Bu desteği ne kadar çok sağlarsak biz KOSGEB çalışanları o kadar başarılı oluruz. Bu konuda değerli Başkanıma çok teşekkür etmek istiyorum. Çalışmalarımızda bizlere her türlü kolaylığı ve imkanı sağlamakta. Özay Bey'i artık kendi personelimiz olarak görüyoruz.” Dedi.Kredi Garanti Fonu Hakkında Bilgi veren Ali Vasfi Eskicioğlu “Kredi Garanti Fonu özetle bir kefillik sistemi diyebiliriz. Şuan KGF için Trakya'ya bir hizmet ofisi açılması gündemde. Benim gönlümden Edirne'ye açılması geçiyor. Bu konuda sizlerin desteğini bekliyoruz” dedi.İnağ “Kredi Garanti Fonu'nun Edirne'ye bir hizmet bürosu açması çok önemli ve bizler için gerekli bir çalışma. Sizlere de sık sık ilettiğimiz üzere Bankalar özellikle 2.Cansuyu kredisi desteğinde büyük sorunlar çıkardılar. KGF'nin Edirne'de bürosunun olması bu sorunları büyük ölçüde azaltır. Biz bunun için elimizden ne geliyorsa yapacağız.” Dedi.
İNAĞ “ HASKOVA'DA YAPILAN EĞİTİMLERİ İNCELEDİK”
Avrupa Birliği Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2006 Ortak Küçük Projeler Fonu kapsamında Avrupa Birliği tarafından hibe almaya hak kazanan Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası olarak yürüttüğümüz “Türkiye-Bulgaristan Ortak Yemek Kültürü (Turkish-Bulgarian Common Food Culture)” adlı projemiz kapsamında 29-30-31 Mart 2009 tarihlerinde Bulgaristan'ın Haskova iline giden Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası proje ekibi çalışmalarını tamamladı.Edirne ESOB Birlik Başkanı ve Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Emin İnağ Bulgaristan Haskova Esnaf Odaları ile yaptıkları Avrupa Birliği projesi kapsamında Haskova'da yapılan eğitimler hakkında bilgi verdi.İnağ “ Projemiz kapsamında yerel yemeklerin öğretildiği eğitimlerin Edirne ayağını başarı ile tamamladık. Sayın Valimiz Mustafa BÜYÜK'ün de bizzat incelediği eğitimlerde 10 Turizm Meslek Okulu öğrencisi 25 aşçı esnafı olmak üzere toplam 35 katılımcıya yerel yemeklerimiz hakkında eğitim verdik. Projemiz kapsamında hedeflediğimiz 20 katılımcı sayısının 35'e çıkması bizleri çok mutlu etti. Bu başvuru sayısı esnafımızın yeniliklere olan ilgisinin bir göstergesidir. Projemiz kapsamında Edirne'de yaptığımız eğitimlerin aynısını Haskova'da da düzenledik. Haskova Turizm Okulu bünyesinde gerçekleştirilen eğitimlere toplam 20 kişi katıldı. Haskova'ya yaptığımız ziyarette eğitimleri izledik. Proje ortağımız Haskova Bölgesi Esnaflar Birliği Başkanı ve projemizin Bulgaristan ayağı koordinatörü Sayın Lazko Latev'in organize ettiği eğitimlerinde çok başarılı olduğunu gördük. Bizleri çok mutlu eden bir diğer olayda projemizin hedeflerinden olan ortak yemeklerin tespiti konusunda pek zorlanmayacak oluşumuz oldu. Çünkü Bulgaristan Haskova Bölgesinde yapılan yemeklerin isimleri dahi Türkiye'de ki yemekler ile aynı. Bu yemekleri yine projemiz kapsamında hazırlayacağımız yemek kitabında kamuoyu ile paylaşacağız. Bu çalışmada yaptığımız en önemli tespit ortak bir gastronomi kültürümüz olduğudur. ” Dedi.Yapılan çalışmalar ile ilgili gerekli dokümanları aldıklarını ve projenin bundan sonraki faaliyetleri için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten İNAĞ “ Proje koordinatörümüz Özay Güngören yapılan faaliyetleri organize ediyor, Bulgaristan'dan aldığımız dokümanlar ile beraber yemek kitabımızın çalışmalarını hızlandıracağız. Kitabımız için Türkiye tarafındaki yemekleri uzmanımız Müşerref Gizerler Hocam hazırlıyor. Şimdi önümüzde çok önemli bir yemek festivali organizasyonu var. Tüm gücümüzle festival hazırlıklarına başladık.” Dedi.
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİMİZ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN
“Vurulup tertemiz anlından, uzanmış yatıyor,Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!”18 Mart 1915 tarihi, Türk Milleti'nin vatanı için neler yapabileceğinin dünyaya gösterildiği şanlı bir zaferin tarihidir. Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısı ile Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İNAĞ “Vatan uğruna canlarını gözlerini kırpmadan veren şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. 18 Mart 1915 günü tüm dünyaya vatanımız için ülkemizin son ferdine kadar canımızı vereceğimizi ispatladık. Son yıllarda terör belası yüzünden de birçok gencimizi şehit verdik. Şehitleri anma günü dolayısı ile Ülkemiz için canını hiç düşünmeden feda eden binlerce şehidimizi rahmet ile anıyor yakınlarına Allah'tan sabır diliyoruz. Şehitlerimizin geride bıraktığı emanetlerine her zaman sahip çıktık ve çıkacağız.” Dedi.
EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI HAMDİ SEDEFÇİ EDESOB'U ZİYARET ETTİ.
29 Mart 2009 yılında yapılacak olan yerel seçimler kapsamında CHP Edirne Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçi Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti.Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine bağlı bazı meslek odaları başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu ziyarette Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'ye ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi “ Bir seçim süreci yaşıyoruz. Sizlerden bir dönem daha yetki istiyorum. Öncelikle şunu söylemek isterim ki Edirne'ye ağır sanayinin gelmesine karşıyım ve izin vermeyeceğim. Herkes geçmişte yapılan çalışmaları unutuyor. Edirne'nin kanalizasyon ve su şebekesini benim dönemimde bitirdik. Edirne'nin şuan su problemi yaşamamasını sağladık. Birçok ilde hala yapılamayan yağmur suyu toplama sistemini bitirdik. Size unutulan çalışmalarımızdan sadece ikisini örnek gösterdim.” Dedi. Tekrar seçilmesi halinde yapacağı çalışmaları da anlatan Hamdi Sedefçi “Öncelikle dezenfekte etmekte kullandığımız klor maddesi yerine ozon kullanmaya başlayacağız. Klor suda koku bırakıyor, ancak ozon kokusuz bir dezenfektan. Ayrıca suya flor ekleyeceğiz. Flor kemik ve diş sağlığı için çok önemli bir madde. Edirne'de yeni yetişen nesil florlu su sayesinde diş problemi yaşamayacaktır. Ayrıca Alman Hastanesi, Meriç nehrinin ıslahı, Yıldırım Mahallesinde tabyaların düzenlenmesi, büyük alış-veriş merkezlerinin açılması gibi konularda projelerimiz var” dedi.Esnaf temsilcileri ile bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Sedefçi Edirne Belediye Başkanlığı için tekrar yetki istediğini belirtti.
GECİKME ZAMLARI AF EDİLDİ.
Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında çıkarılan 5838 sayılı kanun ile esnaf ve sanatkarlarımızın odalara olan borçlarına ana parayı ödemek koşulu ile af geldi. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İNAĞ yaptığı açıklamada “ 5838 sayılı Kanun ile esnaf ve sanatkarlarımızın bağlı oldukları odalara olan borçlarının ana paralarını ödemeleri koşulu ile gecikme zamları tahsil edilmeyecektir.” Dedi. Emin İnağ “Konfederasyonumuz tarafından Birliğimize gönderilen genelge ile üyelerimizden faizlerin alınmayacağı bildirildi. Bizde odalarımıza genelge çıkardık. 28.Şubat.2009 tarihinden itibaren 6 ay içerisinde yani 28 Ağustos 2009 tarihine kadar odalara olan borçlarının ana parasının tamamını ödeyen esnaf ve sanatkarlarımızdan faizler tahsil edilemeyecektir. Esnaf ve Sanatkarımızın bu fırsatı değerlendirmelerini ve bu kolaylıktan yararlanmalarını öneriyorum.” Dedi.
SANAYİ VE TİCARET BAKANINDAN İNAĞ'A MEKTUP
Ticaret ve Sanayi Bakanı Sn.Zafer Çağlayan, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ'a esnaf ve sanatkarla ilgili çok önemli açıklamalar içeren bir mektup gönderdi.Kriz döneminde zor durumda kalan esnaf ve sanatkar için bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi içeren mektupta esnaf ve sanatkarların odalara, odaların birliklere ve birliklerin TESK'e olan borçlarının faizlerinin affedildiği ve KOSGEB değişikliği hakkında bilgiler bulunmaktadır.Ticaret ve Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan'dan gelen mektupla ilgili açıklama yapan Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ “Sayın bakanımız benim bugüne kadar gördüğüm, esnaf ve sanatkar ile bu kadar çok ilgilenen ilk Ticaret ve Sanayi Bakanıdır. Edirne ESOB Başkanı olarak üyesi olduğum TESK Mesleki Eğitim Komitesi toplantıları ve Türkiye Lokantacılar Federasyonu Yönetim Kurulu toplantılarına da katılarak sürekli bizlerin sıkıntılarını dinlemekte ve sorunlarımızı çözmek için yaptıkları çalışmaları anlatmaktadır. Bakanımızın mektubunda da belirttiği üzere Edirne esnaf ve sanatkarının sorunlarını hem sözlü kemde yazılı rapor olarak kendilerine ilettim. Birçok Bakanımıza sunmuş olduğumuz “Edirne Esnaf ve Sanatkarının Sorunları” isimli raporun içinde birçok sorun kısmen yada tamamen halledildi. Bakanımıza esnaf ve sanatkara gösterdiği ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum” Dedi.
VERGİ DAİRESİ BAŞKANI İSMAİL ASLAN VE BERABERİNDEKİ HEYET EDESOB'U ZİYARET ETTİ.
Vergi Haftası kutlamaları çerçevesinde Edirne Vergi Dairesi Başkanı İsmail Aslan, Mükellef Hizmetleri Grup Müdürü Seyfettin Baysal, İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetler Grup Müdürü Mustafa Ateş, İdari ve Mali İşler Müdürü Kerim Aslan, Vergi Uygulama Müdürü Mehmet Şeker, Denetim Koordinasyon Müdürü İlyas Çardaklı, Kırkpınar Vergi Dairesi Müdürü Mustafa Sakarya ve Arda Vergi Dairesi Müdürü Mehmet Uslu Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti.Ziyarette Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ ve Edirne'de faaliyet gösteren esnaf ve sanatkar odaları başkanları ile oda yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu. Edirne Vergi Dairesi Başkanı İsmail Aslan Vergi Haftası etkinlikleri çerçevesinde Edirne ESOB'u ziyaret ettiklerini ancak her zaman Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ ve tüm oda başkanları ile sürekli irtibat halinde olduklarının altını çizdi.Edirne Vergi Dairesi Başkanı İsmail Aslan özellikle ekonomik krizin yansımalarını dile getirerek “ Edirne ilinde sadece basit usul muhasebe sisteminde kayıtlı yaklaşık 8000, gerçek usul esnaf ve sanatkar ile beraber 10000'in üzerinde vergi ödeyen esnaf var. Ekonomik krizden en çok esnaf ve sanatkar etkilendi. Özellikle kriz zamanlarında piyasada oluşan durgunluk önce esnaf ve sanatkarı etkiliyor. Bizler kanunlar çerçevesinde esnaf ve sanatkarımıza daima yardımcı olmaya çalışıyoruz. Özellikle bu kriz dönemlerinde esnaf ve sanatkarın çektiği sıkıntıları en yakından gören ve hisseden biz oluyoruz.”Dedi. İsmail Aslan “ Gelir vergisi tahsilatı 2007 yılında %55 iken 2008 yılında %52'ye geriledi. Kriz sebebi ile 3 puanlık bir düşüş oldu. Krizden en çok etkilenen basit usulde kayıtlı mükellefler oldu. Basit usulde 2007 yılına göre 2008 yılında %8 ‘lik bir düşüş var. Buda krizin etkisini çok net gösteriyor. Ben kapılardaki 7 günde bir giriş-çıkış yasağının kalkmasında oldukça umutlu idim. Edirne esnafının Yunanistan ve Bulgaristan'dan gelecek ziyaretçiler ile rahatlayacaklarını umut ediyordum. Ancak küresel kriz Yunanistan ve Bulgaristan'da çok daha sert ve etkili oluyor. Bu sebeple kapılardaki değişiklik düşündüğümüzün altında bir etki yaptı. Sadece halden yapılan alış-verişlerde az da olsa artış var.” Dedi. İsmail Aslan Kasım ayında çıkan varlık barışı yasasının önemine değinerek “ Kasım ayında Varlık Barışı Yasası çıktı. Bu yasada; gerçek veya tüzel kişilerin, 1 Ekim 2008 tarihi itibarıyla sahip olduğu yurt dışındaki; para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları, varlığı kanaat veric bir belgeyle ispat edilen taşınmazları, bu kanunun yayımlandığı ayı izleyen 3. ayın sonuna kadar yani, 2.Mart.2009 tarihine kadar, YTL cinsinden rayiç bedelle banka veya aracı kuruma bildirilecek ya da vergi dairelerine beyan edilecek. Bu kıymetler, Vergi Usul Kanunu uyarınca, defter tutan mükelleflerce beyan tarihi itibarıyla kanuni defterlere kaydedilebilecek. Serbest meslek kazanç defteri ile işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler, söz konusu kıymetleri defterlerinde ayrıca gösterecekler. Bu varlıklar dönem kazancının tespitinde dikkate alınmayacak. Vergi dairelerine yurt dışından getirilen ekonomik varlıkların değeri üzerinden yüzde 2, yurt içinde beyan edilen varlıkların değerlerinin yüzde 5 oranında vergi kesilecek. Bu vergi, kesintinin yapıldığı ayın sonuna kadar ödenecek. Vergi, hiçbir şekilde gider yazılamayacak ve başka bir vergiden mahsup edilemeyecek. Bu şekilde ekonomiye kazandırılan değerler hakkında geriye dönük inceleme kesinlikle yapılmayacak.”Dedi.Kendilerini ziyaretlerinden ötürü çok memnun olduklarını belirten Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ “ Ben teşkilatım adına Vergi Dairesi Başkanımız İsmail Aslan şahsında tüm vergi dairesi çalışanlarının vergi haftasını kutluyorum. Ve kendilerine bize gösterdikleri ilgi ve alakadan ötürü çok teşekkür ediyorum. Yeni yapılanın ardından vergi dairesi Başkanı İsmail Aslan önderliğinde çok güzel çalışmalar yapılmaktadır. Biz esnaf ve sanatkarlar olarak yaptıkları çalışmaları takdirle izliyoruz. Burada bizleri ziyarete gelip bilgi veren sayın müdürlerimize bizlere gösterdikleri ilgi ve alakadan ötürü kendilerine tekrar tekrar teşekkür ederiz. Ayrıca Sayın Vergi Dairesi Başkanımız İsmail Aslan'nın şahsında değerli Maliye Bakanımız, Ağabeyimiz Sayın Kemal Unakıtan'a geçmiş olsun diyoruz. Allah'tan acil şifalar diliyoruz.” Dedi.Edirne ESOB'a bağlı oda başkanlarının ve yönetim kurulu üyelerinin sorularını yanıtlayan Edirne Vergi Dairesi Başkanı İsmail Aslan ve beraberindeki heyete tüm oda başkanları ve oda yönetim kurulu üyeleri teşekkürlerini iletti.
İNAĞ ALKOL SATIŞI YAPAN ESNAFI UYARDI.
Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İNAĞ, alkol satışı yapan esnafı uyardı. Alkol satışı yapan yerlerin Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Teşkilatı ve Görevleri Kanuna göre satış yapmaları gerektiğini hatırlattı.Esnafın mağdur olmaması için kurallara uyması gerektiğini belirten Emin İNAĞ “Kolluk kuvvetlerinin yaptığı incelemelerde tekel büfesi, market, içkili lokanta, birahane, meyhane, bar gibi yerlerde alkol satış ruhsatı olmadan satış yapıldığı, bazı işyerlerinin ise yetkili olmadıkları halde açık olarak içki satışı ve sunumu yaptığı tespit edilmiş, işyeri sahiplerinin kolluk kuvvetlerince çeşitli miktarlarda para cezası ile cezalandırıldığı bildirilmiştir.” Dedi. Esnafın mağdur olmaması için kesinlikle kurallara uymaları gerektiğini belirten İNAĞ “Kurallara uymayanlara yasa gereği cezai işlem yapılacaktır. Bunu önlemek için kesinlikle kurallara uymamız gerekli. Özellikle büfe, bakkal ve market gibi açık içki satış ruhsatı olmayan yerlerde açık içki satılmaması gerekmektedir. TAPDK belgesi olmayan yada süresi dolan esnafında bu eksiğini en kısa sürede kapatması gerekmektedir.” Dedi.Cezaların çok yüksek olduğunu belirten İNAĞ “Esnafımızın mağdur olmasını istemiyoruz. Sadece kuralına uygun olarak satış yapılması ceza almaktan kurtulmak için yeterli” Dedi.
İNAĞ “ PROJEMİZİ HASKOVA'DA ANLATTIK”
Avrupa Birliği Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2006 Ortak Küçük Projeler Fonu kapsamında Avrupa Birliği tarafından hibe almaya hak kazanan Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası olarak yürüttüğümüz “Türkiye-Bulgaristan Ortak Yemek Kültürü (Turkish-Bulgarian Common Food Culture)” adlı projemiz kapsamında 13-14-15 Şubat 2008 tarihlerinde Bulgaristan'ın Haskova iline giden Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası proje ekibi ilk aşama çalışmalarını tamamladı.Edirne ESOB Birlik Başkanı ve Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Emin İnağ Bulgaristan Haskova Esnaf Odaları ile yaptıkları Avrupa Birliği projesi kapsamında Haskova'da yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.İnağ “ Projemizin ilk çalışma ziyaretini 13.Şubat.2009 tarihinde yaptık. Yaptığımız ziyarette hedeflediğimizin üzerinde sonuçların elde ettik. Proje ortağımız ile faaliyet planı, düzenlenecek eğitimler hakkında karşılıklı görüş alış-verişinde bulunduk. Ayrıca Bulgar tarafının yaptığı çalışmaları inceledik. Yemek kitabımız için ortağımızın çalışmasını tamamlamasını bekleyeceğiz. Hem biz hem proje ortağımız gayet hızlı bir çalışma sergiliyoruz. Haskova'da düzenlenecek eğitimin planlamasını yaptık.” Dedi.Projelerinin Bulgaristan Haskova Bölgesinde de büyük ilgi gördüğünü belirten İnağ “Ziyaretimizin ilk günü proje ortağımız Haskova Esnaflar Birliğinin yaptığı programla, Haskova Esnaf Odaları Birliği Başkanı Lazko Latev ile beraber Haskova Ticaret ve Sanayi Odasının düzenlediği törene katıldık. Haskova'da başarılı ticaret adamlarına ödüllerin verildiği törenlerde Edirne Valiliği Vali Yardımcılarından Ali Deniz Sürmen ile görüştük. Kendilerine projemiz hakkında bilgi verdik. Aynı törende Edirne Bulgaristan Cumhuriyeti Başkonsolu Angel Angelov ile görüşme fırsatımız oldu. Sayın Konsolosumuza projemizi detaylı bir şekilde anlatma fırsatı bulduk. Törende Uzunköprü Ticaret Sanayi Odası Başkanı Sayın İbrahim Akalın, Uzunköprü Ticaret Borsası Başkanı Rahmi Eren ve beraberlerindeki heyet ile görüştük. Projemizi anlatmamız için çok önemli olan bu töreni iyi değerlendirdiğimize inanıyorum. Haskova'da gıda sektöründe faaliyet gösteren girişimcilerin ürünlerinin sergilendiği törende bu bölgede üretilen gıda ürünlerini inceledik. Yaptığımız ziyarette projemizin ana hedefi olan yerel yemekleri ön plana çıkarılması konusunda Haskova Bölgesinden tam puan aldığımıza inanıyorum. Bizim için diğer önemli bir gelişmede Haskova Belediyesi ve Haskova Ticaret ve Sanayi Odasının 14.02.2009 tarihinde ortak düzenledikleri etkinliklerde İngiltere Leicestershire Ticaret Odası Başkan Yardımcısı John Townsend ile görüştük. Kendilerini projemiz kapsamında düzenleyeceğimiz yemek festivaline davet ettik.” Dedi.
EDİRNE TATLICI BÜFECİ KEBAP VE LOKANTACILAR ODASI PROJE EKİBİ BULGARİSTAN'A GİDİYOR.
Avrupa Birliği Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2006 Ortak Küçük Projeler Fonu kapsamında Avrupa Birliği tarafından hibe almaya hak kazanan Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası olarak yürüttüğümüz “Türkiye-Bulgaristan Ortak Yemek Kültürü (Turkish-Bulgarian Common Food Culture)” adlı projemiz kapsamında Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası proje ekibi 13-14-15 Şubat 2008 tarihlerinde Bulgaristan'ın Haskova iline gidecek.Proje kapsamındaki ziyarette Bulgar proje ortağı ile koordinasyon, düzenlenecek eğitim programı ve proje detaylandırması yapılacak. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Emin İnağ “ Hazırlamış olduğumuz Avrupa Birliği projesi kapsamında proje ortağımız Haskova Esnaf Odaları ile koordinasyon toplantıları yapacağız. Edirne'de başladığımız eğitimin aynısı Haskova'da da düzenlenecek. Ziyaretimizde Bulgar tarafı ile beraber bugüne kadar yapılan çalışmaları değerlendireceğiz. Şuan için proje kapsamında hazırlanacak olan yemek kitabının ana hatlarını, konacak yemekleri belirledik. Aynı şekilde hazırlayacağımız web sayfasının ana hatları belli.” Dedi.Projenin sağlıklı yürümesi için Bulgar taraf ile koordineli hareket etmeleri gerektiğiniz hatırlatan İnağ “Edirnemiz için çok güzel bir çalışma yapıyoruz. Umarım düşündüğümüz hedeflerin çok üstüne çıkarız” Dedi.
TÜRKİYE-BULGARİSTAN ORTAK YEMEK KÜLTÜRÜ PROJESİ
Avrupa Birliği Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2006 Ortak Küçük Projeler Fonu kapsamında Avrupa Birliği tarafından hibe almaya hak kazanan Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası olarak yürüttüğümüz “Türkiye-Bulgaristan Ortak Yemek Kültürü (Turkish-Bulgarian Common Food Culture)” adlı projemiz Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından kabul edilmiştir. Projemiz 27 Kasım 2008 tarihinde MFİB ile karşılıklı olarak imzaladığımız sözleşme ile resmen 01 Aralık 2008 tarihinde başlamıştır.Türkiye-Bulgaristan Ortak Yemek Kültürü isimli projemizde proje ortağımız Bulgaristan Haskova Esnaflar Birliğidir. Projemiz 7 ay sürecek olup, bütçesi 36.883,78 Avrodur. Avrupa Birliği tarafından projemizin %88'i yani 32.457,73 Avrosu karşılanmaktadır. Marka Kent Edirne çalışmaları kapsamında esnaflar olarak biz neler yapabiliriz düşüncesinden yola çıkarak Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası olarak bu projeyi hazırladık. Turizm faaliyetleri içerisinde çok önemli bir yer tutan gastronomiye önemli katkıları olacak projemizin ana amacı sınır bölgesinde ortak kültür mirasımız olan kaybolmaya yüz tutmuş yemekleri tespit etmek, sınır bölgesinde yemek kültürüne dayalı turizm alanları oluşturmaktır. Oda olarak yaptığımız çalışmalar sonucu Edirne Tava Ciğer Türkiye ve Bulgaristan çapında önemli bir değer haline gelmiş ve sadece Edirne Tava Ciğer turist çekebilen bir öğe haline gelmiştir. Hazırladığımız Türkiye-Bulgaristan Ortak Yemek Kültürü isimli proje ile de birçok yemeği öne plana çıkarmayı amaçlıyoruz. Projemiz içerisinde yemeklerin araştırılması, literatür çalışması yapılmasının ardından, bu bilgileri sonraki nesillere aktararak kaybolmasını önleyeceğiz. Bu aşamada Odamıza kayıtlı aşçılara ve Edirne Anadolu ve Turizm Otelcilik Meslek Okulu öğrencilerine yine okulumuz bünyesinde bu yemeklerin öğretilmesi, her zaman faydalanılabilecek bir yemek kitabı hazırlanması, kontrol altında olmak kaydıyla herkesin bildiği yemekleri ekleyebileceği ve projemiz faaliyetlerinin anlatılacağı bir web sayfası hazırlanması gibi çalışmalar yapacağız. Projemizin temel amacı olan kaybolmaya yüztutmuş yemekleri ortaya çıkarmak amacı ile aşçılarımıza ve öğrencilerimize Müşerref Gizerler tarafından eğitim verilecektir. Eğitimlerimizi Edirne Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde, haftada 3 gün (pazartesi,çarşamba, cuma) saat 15:45 ile 17:30 saatleri arasında toplam 2 ders saati şeklinde yapılacaktır. Eğitimlerimiz toplam 15 gün sürecek olup aynı eğitim programı, Türkiye'deki eğitim tamamlanmasının ardından, proje ortağımız olan Haskova Esnaf Odaları tarafından da Bulgaristan, Haskova'da düzenlenecektir. Proje kapsamında düzenlenecek eğitimlerde, Edirne Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nden 10 öğrenci, ve aşçı ustalarımızdan da 18 ustamızın katılımı ile toplam 28 kişinin eğitilmesini planlamaktayız. Eğitimlerimiz sonucunda, katılımcılara projemiz kapsamında bir sertifika verilecektir.
AK PARTİ EDİRNE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MUSTAFA HATİPLER EDESOB'U ZİYARET ETTİ.
AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Mustafa HATİPLER, AKP Edirne İl Başkanı Koray UYMAZ ve beraberlerindeki heyet Edirne ESOB'u ziyaret ettiler. Ziyarette Edirne esnaf ve sanatkarının sorunları ve çözüm önerileri ile çeşitli projeler konuşuldu.Kendilerini ziyaret etmelerinden çok memnun olduklarını söyleyen Emin İNAĞ “Edirne Merkez İlçesinde Birliğimize kayıtlı 4815 esnaf ve sanatkar faaliyet göstermekte. Aileleri ile birlikte yaklaşık yirmibin vatandaşımız esnaf ve sanatkarlar ile ilgili kararlardan ve eylemlerden etkilenmektedir. Benim sizlerden ricam esnaf ve sanatkarı asla görmezlikten gelmeyin. Edirne Esnaf ve Sanatkarımızın Belediye bazında çözülecek birçok sorunu var. Seçilmeniz durumunda umut ediyorum ki bu sorunları en kısa sürede çözersiniz.” Dedi.AKP Edirne Belediye Başkan Adayı Mustafa HATİPLER “ Edirne'nin var olan ciddi sorunlarını çözüme kavuşturacağız. En başta da Edirne esnafının sorunlarına eğileceğiz. Biz Emin İNAĞ'dan destek istemeye değil sorunları çözerken yanımızda olup bizlere yardım etmesini istemeye geldik. Türkiye'nin 80 ili hep ileri giderken Edirne geri gitti ve artık bitme noktasına geldi. Edirne'nin bu makus tarihini değiştirmek için adayız.” Dedi.Emin İNAĞ, Mart ayında yapılacak yerel seçimlerin hayırlı olmasını dileyerek, AK Parti Edirne Belediye Başkan adayı Mustafa Hatiplere başarılar diledi. Edirne ESOB Başkanı İNAĞ, Ak Parti Edirne Belediye Başkan Adayı HATİPLER'E günün anısına İlimizde yerel bir sanatkarımız tarafından yapılan Selimiye Camii işlemeleri bir porselen tabak hediye etti.
ESNAF VE SANATKARA BÜYÜK MÜJDE!!!
Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İNAĞ 09 Ocak 2009 Cuma günü acilen davet edildiği Ankara'dan büyük müjdeler ile dönüyor. 10 Ocak 2009 Cumartesi günü Sanayi ve Ticaret Bakanımız Sayın Zafer ÇAĞLAYAN ve beraberindeki heyet, Ankara Dedeman Otelde saat 11:00 de düzenlediği basın toplantısında esnaf ve sanatkarın sorunları ve yapılan çalışmalar hakkında basın toplantısı düzenledi.Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Emin İNAĞ'da davetli olduğu toplantıda Esnaf ve Sanatkarımıza büyük müjdeler çıktı. Edirne ESOB Başkanı Emin İNAĞ toplantı sonunda; “Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı olarak yaptığımız girişimlerden ve çalışmalardan sonuç elde ettiğimiz için çok mutluyum. Sanayi ve Ticaret Bakanımız Sayın Zafer ÇAĞLAYAN'a çok teşekkür ediyorum. Göreve geldiği günden beri daima biz esnaf ve sanatkarın yanın yer alan Bakanımız bizler için çok önemli açıklamalarda bulundular.” Dedi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı E.Şenol ÖMEROĞLU, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü Halis ÇELEBİ, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi PALANDÖKEN, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefelet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği(TESKOMB) Genel Başkanı Salahaddin HÜNÜ, AK Parti Milletvekilleri, Esnaf ve Sanatkarlar Federasyon ve Birlik Başkanlarının katıldığı basın toplantısında esnaf ve sanatkarımızın sorunları ve yapılan çalışmalar anlatıldı.Esnaf ve sanatkarımızın içinde bulunduğu ekonomik sıkışıklıkta önemli yarar sağlayacak çalışmaları Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İNAĞ şöyle özetledi “Acil olarak katılmamız istenen toplantıda çok güzel haberler aldık. Genel olarak özetlemek gerekirse, Birinci müjdemiz, 2004 Mart ile 2009 Temmuz aylarını kapsayan Esnaf ve Sanatkarımız için “Sicil Affı” çıktı. Özellikle kredi çekmek isteyen esnaf ve sanatkarımızın karşısına daima sorun olarak çıkan bu büyük problemin halledilmesi bizleri çok mutlu etti. Öyle esnafımız var ki 2 TL kredi kartına eksik para yatırdığı için takibe alınmış durumda. Birçok esnafımız bu durumdan kurtulacak. İkinci müjdemiz, daha önce üretici esnaf ve sanatkarımıza verilen cansuyu kredisi benzeri, hizmet sektöründe faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarımıza da kredi verilecek. Meslek gruplarına göre değişik miktarlarda ve şartlarda verilecek olan kredi bitme noktasına elen esnaf ve sanatkarımıza umarız cansuyu olur. Tüm esnaf ve sanatkarımızın faydalanacağı bu kredinin detayları hakkında Konfederasyonumuzdan gelecek yazılı bilginin ardından düzenleyeceğimiz basın toplantısı ile detayları değerli esnaf ve sanatkarımıza ileteceğiz. Üçüncü müjdemiz, cansuyu kredisi dağıtılırken SSK ve Bağkur'dan borcu yoktur yazısı istenmekte idi. Tüm şartları uygun olmasına rağmen birçok esnafımız bu yüzden krediden faydalanamadı. Ancak şimdi verilecek kredide borcu olan esnaf ve sanatkarımıza da kredi verilecek. Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borç çekilen krediden mahsup edilerek esnaf ve sanatkarımıza verilecek. Dördüncü müjdemiz, Kredi ve Kefelat Kooperatifi faiz oranları %12'ye indirildi.3-4 puanlık bir indirime tekabül eden bu çalışmada esnafımızın yararına olan çok güzel bir çalışma oldu.” Dedi.Edirne döndüğünde düzenleyeceği basın toplantısı ile detaylı bilgi vereceğini belirten Edirne ESOB Başkanı Emin İNAĞ “Sayın Bakanımız Zafer ÇAĞLAYAN'a tekrar teşekkür ediyorum. Şuana kadar daima esnaf ve sanatkarın yanında yer alan bakanımız bizlere büyük müjdeler verdi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Bendevi PALANDÖKEN'e de esnaf ve sanatkarın sorunlarını ilgili yerlere iletmedeki başarısından dolayı minettarız. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak hazırladığımız “Edirne Esnaf ve Sanatkarının Sorunları ve Çözüm Önerileri” isimli raporda yer alan 3 sorun ve çözüm önerimiz aynen uyulanmış ve bizim isteklerimizden hariç ek çalışmalarda yapılmıştır. Edirne Esnaf ve Sanatkarının temsilcisi olarak değerli basınımıza da çok teşekkür ediyorum. Sorunlarımızı daima gündeme taşıyan ve gündemde tutan değerli basınımız bizlerin sesi olmuştur.” Dedi.
İNŞAAT SANATKARLARI ESNAF ODASI BAŞKANI MEHMET ÖZKAN'DAN AÇIKLAMA.
Edirne ESOB Yönetim Kurulu üyesi ve Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Özkan oda yönetimi olarak üyelerinin iş hacminin artırılabilmesi için çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Oda olarak özellikle KOSGEB desteğinden üyelerinin faydalanması için çalışmalar yürüttüklerini belirten Mehmet ÖZKAN “Oda yönetimi olarak KOSGEB cansuyu kredisi çalışmalarında özellikle marangoz esnafımıza destek olmaya çalıştık. Önümüzde ki dönem tüm esnaf ve sanatkara verilecek olan KOSGEB Kredisinden üyelerimizin azami oranda yararlanmaları için ön hazırlığımız yapmaya başladık. KOSGEB kredileri ile ilgili olarak Tekirdağ KOSGEB'e giderek araştırma yaptık. Esnafımızın faydalanabileceği diğer kredileri araştırdık. Bu kredilerden bir tanesi de “fuar desteği” kredisi. Şuan marangoz esnafımızın KOSGEB desteği ile katılabilecekleri bir tanesi Ankara'da diğeri de Tebriz'de olmak üzere iki tane fuar var. Üyelerimiz içinden bu fuarlara katılmak isteyen olursa oda olarak yardımcı olacağız. KOSGEB tarafından harcanacak fuar giderlerinin %55-%60'ının karşılanacağını belirtmek isterim” Dedi.
İNŞAAT SANATKARLARI ESNAF ODASI BAŞKANI MEHMET ÖZKAN'DAN AÇIKLAMA.
Edirne ESOB Yönetim Kurulu üyesi ve Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Özkan oda yönetimi olarak üyelerinin iş hacminin artırılabilmesi için çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Oda olarak özellikle KOSGEB desteğinden üyelerinin faydalanması için çalışmalar yürüttüklerini belirten Mehmet ÖZKAN “Oda yönetimi olarak KOSGEB cansuyu kredisi çalışmalarında özellikle marangoz esnafımıza destek olmaya çalıştık. Önümüzde ki dönem tüm esnaf ve sanatkara verilecek olan KOSGEB Kredisinden üyelerimizin azami oranda yararlanmaları için ön hazırlığımız yapmaya başladık. KOSGEB kredileri ile ilgili olarak Tekirdağ KOSGEB'e giderek araştırma yaptık. Esnafımızın faydalanabileceği diğer kredileri araştırdık. Bu kredilerden bir tanesi de “fuar desteği” kredisi. Şuan marangoz esnafımızın KOSGEB desteği ile katılabilecekleri bir tanesi Ankara'da diğeri de Tebriz'de olmak üzere iki tane fuar var. Üyelerimiz içinden bu fuarlara katılmak isteyen olursa oda olarak yardımcı olacağız. KOSGEB tarafından harcanacak fuar giderlerinin %55-%60'ının karşılanacağını belirtmek isterim” Dedi.
TAPDK SATIŞ BELGELERİ SÜRE UZATIMI VE YENİ BELGE İŞLEMLERİ BAŞLADI
Tütün mamulleri ve alkollü içki satıcılarına verilen satış belgeleri düzenleme işlemleri başladı. Yeni bir düzenleme ile bu yenileme işlemleri daha kolay hale getirildi. 2003 yılından bugüne kadar tütün mamulü ve alkollü içki satıcılarına verilen “satış belgesi” düzenleme işlemleri, Tekel Pazarlama ve Dağıtım Başmüdürlüğü tarafından 38 noktada yerine getirilmekte idi. 2008 yılında çıkan 5752 sayılı kanun ile “kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarıyla protokoller yapılabileceği” öngörülmüştür. Bu çerçevede Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu arasında bir işbirliği protokolü imzalanmıştır. Protokol uyarınca TAPDK'nın öngördüğü kriterlere uyan esnaf ve sanatkar teşkilatlarına satış belgesi vermeye ve düzenlemeye Konfederasyonumuzca yetki verilmiş ve protokol imzalanmıştır.Edirne İlimizde söz konusu belgelerin düzenlenmesinde görevlendirilen odamız “Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası” dır. Edirne İlimizde faaliyet gösteren ve yeni ruhsat alacak tüm esnafımızın işlemleri sadece Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odasında yapılacaktır. Bu çerçevede İlimize bağlı tüm ilçelerimizde (Lalapaşa, Süleoğlu, Havsa, Uzunköprü, Meriç, Keşan, İpsala, Enez) ve Kırcasalih Beldemizde faaliyet gösteren esnaflarımız eğer “ilk defa TAPDK satış belgesi alacaklar” ise Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odasına başvurmaları gerekmektedir. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak Birliğimize bağlı ilgili esnaf odalarımıza genelge ile yapılacaklar bildirilmiş olup, bilgi edinmek isteyen esnaflarımız odalarına başvurabilirler.TAPDK ile ilgili işlemler şu şekilde yapılacaktır;A)İlk defa belge alacak esnafların(yeni kayıt olan esnaflar) izleyeceği yol; 1.Kayıtlı oldukları esnaf odasına başvuracaklar ve oda kayıt belgesi alacaklar 2.İlgili yönetmelikçe belirlenen şartları sağlan üyeler, yine ilgili yönetmelikte belirlenen ve kayıtlı oldukları odadan alacakları listede belirtilen belgeleri hazırlayarakcaklar. (Kayıtlı oldukları Odadan üye belgesi yönetmelikte de belirtildiği üzere mutlaka alınacak.) 3.Gerekli belgeleri temin eden esnaf Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odasına şahsen başvuracak. 4.Açık içki satışı yapacak esnafın bağlı olduğu mülki amirlikten açık içki satış iznini getirmeleri gerekmektedir.*** Yukarıdaki işlemler yapılırken kayıtlı oldukları odalara kesinlikle aidat borçları olmaması gerekmektedir. Aidat borcu olan üyelere belge düzenlenmesi 5362 Sayılı Kanuna göre yasaktır. Eğer aidat borcu yoksa bu üyelerimiz odalara sadece üye kayıt belgesi ücreti(İl merkezinde kayıtlı üyelerden 13 TL, İlçelerde kayıtlı üyelerden 7 TL) ödeyeceklerdir. B)Satış belgesi olan ve süre uzatacak esnafın izleyeceği yol. 1.Daha öncede TAPDK satış belgesi olan esnafımıza TAPDK tarafından belgesi olan esnaflara bir bilgilendirme mektubu gönderilecektir. 2.Satış belgesi olan esnafımız bağlı bulunduğu odadan üye belgesi alacak. (Belge almaya gelen esnafımıza oda genel sekreterlerimiz yardımcı olacaklar, sanayi bakanlığı tarafından esnaf veri tabanı sitesinde belirlenen üye belgesi ücreti ve aidat borcu dışında bir işlem parası kesinlikle alınmayacaktır) 3.TAPDK tarafından gönderilen mektuplarda yer alan TAPDK'nın Ziraat Bankasındaki hesabına süre uzatım bedeli yatırılacak ve üyelere gönderilen süre uzatım formuna oda kayıt belgesi eklenerek TAPDK'nın adresine posta yolu ile gönderilecektir. 4.Süre uzatacak esafımızın başka bir işlem yapmasına gerek yoktur. Ancak Ziraat Bankasına para yatırılırken TAPDK'nın süre uzatım ekranının kullanılması gerektiği konusunda memurun mutlaka uyarılması gerekmektedir. Yatacak paralar kesinlike havale yada EFT ile GÖNDERİLMEMELİDİR. *** Süre uzatımı yapacak esnafımız tüm işlemlerini şahsen yapacaklardır. Yukarıdaki işlemler yapılırken kayıtlı oldukları odalara kesinlikle aidat borçları olmaması gerekmektedir. Aidat borcu olan üyelere belge düzenlenmesi 5362 Sayılı Kanuna göre yasaktır. Eğer aidat borcu yoksa bu üyelerimiz odalara sadece üye kayıt belgesi ücreti(İl merkezinde kayıtlı üyelerden 13 TL, İlçelerde kayıtlı üyelerden 7 TL) ödeyeceklerdir.Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Emin İNAĞ “ Birliğimize bağlı tüm odalarımıza gerekli açıklamaları, evrak örneklerini içeren genelgemizi yolladık. Esnaflarımız yapacakları işlemlerden önce mutlaka odalarına başvursunlar ve yukarıdaki açıklamalar uyarınca işlemlerini biran önce yerine getirsinler. Bir sorunla karşılaşan esnaflarımız istedikleri zaman Birliğimize ulaşabilirler. İlgili işlemlerin sağlıklı yürütülmesi için özellikle ilk defa belge alacak esnafımızdan rica tüm belgelerini eksiz tamamlayarak Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf odasına şahsen başvursunlar. Süre uzatımı yapacak esnaflarımızda kayıtlı oldukları odalardan gerekli bilgiyi alabileceklerdir.” Dedi.
EDİRNE TATLICI BÜFECİ KEBAP VE LOKANTACILAR ODASININ AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİ KABUL EDİLDİ.
Avrupa Birliği Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2006 Ortak Küçük Projeler Fonu kapsamında Avrupa Birliği tarafından hibe almaya hak kazanan Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası olarak yürüttüğümüz “Türkiye-Bulgaristan Ortak Yemek Kültürü (Turkish-Bulgarian Common Food Culture)” adlı projemiz Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından kabul edilmiştir. Projemiz 27 Kasım 2008 tarihinde MFİB ile karşılıklı olarak imzaladığımız sözleşme ile resmen 01 Aralık 2008 tarihinde başlamıştır. Türkiye-Bulgaristan Ortak Yemek Kültürü isimli projemizde proje ortağımız Bulgaristan Haskova Esnaflar Birliğidir. Projemiz 7 ay sürecek olup, bütçesi 36.883,78 Avrodur. Avrupa Birliği tarafından projemizin %88'i yani 32.457,73 Avrosu karşılanmaktadır. Marka Kent Edirne çalışmaları kapsamında esnaflar olarak biz neler yapabiliriz düşüncesinden yola çıkarak Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası olarak bu projeyi hazırladık. Turizm faaliyetleri içerisinde çok önemli bir yer tutan gastronomiye önemli katkıları olacak projemizin ana amacı sınır bölgesinde ortak kültür mirasımız olan kaybolmaya yüz tutmuş yemekleri tespit etmek, sınır bölgesinde yemek kültürüne dayalı turizm alanları oluşturmaktır. Oda olarak yaptığımız çalışmalar sonucu Edirne Tava Ciğer Türkiye ve Bulgaristan çapında önemli bir değer haline gelmiş ve sadece Edirne Tava Ciğer turist çekebilen bir öğe haline gelmiştir. Hazırladığımız Türkiye-Bulgaristan Ortak Yemek Kültürü isimli proje ile de birçok yemeği öne plana çıkarmayı amaçlıyoruz. Projemiz içerisinde yemeklerin araştırılması, literatür çalışması yapılmasının ardından, bu bilgileri sonraki nesillere aktararak kaybolmasını önleyeceğiz. Bu aşamada Odamıza kayıtlı aşçılara ve Edirne Anadolu ve Turizm Otelcilik Meslek Okulu öğrencilerine yine okulumuz bünyesinde bu yemeklerin öğretilmesi, her zaman faydalanılabilecek bir yemek kitabı hazırlanması, kontrol altında olmak kaydıyla herkesin bildiği yemekleri ekleyebileceği ve projemiz faaliyetlerinin anlatılacağı bir web sayfası hazırlanması gibi çalışmalar yapacağız. Sınırın öte tarafı yani Haskova ortağımızda Bulgaristan tarafındaki yemeklerin araştırılması ve tespit edilen yemeklerin aynı şekilde eğitimlerinin verilmesinin ardından tespitlerini bize yollayacaklar ve hazırlanacak yemek kitabına katkı sağlamış olacaklardır. Her iki tarafta yapılacak bu çalışmaların ardından bizlerin şuan bildiği ortak yemekler dışında birçok ortak yemek tespit edileceğine ve ortak kültürümüzün ortaya çıkarılmasına önemli bir katkı yapacağımıza inanıyoruz. Projemizde yapılacak eğitimler sonucunda Bulgar ortağımızın da katılımı ile bir yemek şöleni düzenleyerek yaptığımız çalışmaların ve eğitimlerin sonucunu kamuoyu ile paylaşmayı hedefliyoruz.Projemizin bölgemiz için çok önemli olan “Bir Hafta Sonu Üç Ülke” sloganımıza büyük katkı sağlayacağımız kanaatindeyiz. Esnaflar olarak Edirne ilimizde bacasız sanayi turizmin canlandırılması için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz.
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN
EDİRNE ESOB 2008 YILI 3.GENEL SEKRETERLER TOPLANTISI YAPILDI
“5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu uyarınca Edirne ESOB'a bağlı odaların genel sekreterleri ile eğitim ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.”5362 sayılı Kanun'a göre her yıl en az iki defa Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğine bağlı odaların genel sekreterleri ile yapılan eğitim ve bilgilendirme toplantısı Edirne ESOB hizmet binası toplantı salonunda düzenlendi. Edirne ESOB Başkan Vekili İhsan ULUSOY'un gözetiminde Edirne ESOB Genel Sekreteri Özay GÜNGÖREN tarafından yapılan toplantıda Edirne ESOB tarafından yapılan çalışmalar, odaların yükümlülükleri ve yeni uygulamalar hakkında bilgi verildi.Edirne ESOB Başkan Vekili İhsan ULUSOY “Her yıl en az iki defa düzenlenmesi gereken eğitim ve bilgilendirme toplantısını bu yıl üçüncüsünü düzenliyoruz. Birliğimize bağlı oda genel sekreterlerimizin yeni uygulamalar hakkında sürekli bilgilendirilmesi ve esnafımızın sorunlarına süratle çözüm bulunması açısında bu toplantılar çok önemli. 5362 sayılı Yasaya göre Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu tarafından hazırlanan Muhasebe, Muamelat, Personel, Kapasite Raporu,Üretilen Mal ve Hizmet Tarifleri, Eğitim ile ilgili 2008 yılında yayınlanan yönetmelikler, TESK ve Sanayi Bakanlığı'nın uygulamaları hakkında sizlere bilgi verilecek. Toplantının hayırlı olmasını dilerim” Dedi.Edirne ESOB Genel Sekreteri Özay GÜNGÖREN 2008 yılında yayınlanan yönetmelikler hakkında bilgi verdikten sonra Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. GÜNGÖREN “Konfederasyonumuz esnaf ve sanatkarımızın sorunlarını çözmek ve daha iyi şartlarda faaliyet göstermek için ilgili merciler ile sürekli çalışmalar yapmaktadır. Edirne ESOB olarak bizde, sizlerden ve esnafımızda gelen sorunları raporlar halinde Konfederasyonumuza ve Bakanlıklara iletiyoruz. Genel sekreterlerimize 5362 sayılı Yasanın verdiği görevlerin yanında birçok görev düşmektedir. Öncelikle odalarımıza gelen esnafımıza daima güler yüzlü olmak zorundayız. Ayrıca KOSGEB tarafından verilen “Cansuyu” kredisi gibi esnafımıza yönelik çalışmaların hepsi genel sekreterler aracılığı ile yapılacaktır. TBMM'de 2009 yılı bütçe görüşmeleri sırasında Sanayi ve Ticaret Bakanımız Sayın Zafer ÇAĞLAYAN tarafından açıklanan ve tüm esnaf ve sanatkarımıza verilecek kredide genel sekreterlerimize büyük görev düşecektir. Genel sekreterlerimizin dikkat edeceği diğer bir konuda üst kuruluşlara olan yükümlülüklerin zamanında yerine getirilmesini sağlamaktır. Çalıştıkları odada tüm çalışmaların 5362 sayılı kanuna göre yapılmasını sağlamak genel sekreterlerimizin görevidir. Tabiî ki esnaf ve sanatkarımızın da kurallara uyması çok önemlidir. Örneğin 5362 sayılı yasanın 61.maddesi son paragrafında ‘yıllık aidatını ödemeyen üyelere, ödeme yapılıncaya kadar oda tarafından verilecek hizmetler ile düzenlenecek ve onanacak belgeler verilmez' hükmü yer almaktadır. Neticede odalarımızın hizmet verebilmesi için gerekli kaynak oda üyelerinin aidatlarından sağlanmaktadır. Bu aidatları toplamakta oda yönetim kurulu ve siz genel sekreterlerin görevidir. Odalarımızın esnaf ve sanatkarımıza verecekleri hizmetlerde kaynak sıkıntısı çözme konusunda Avrupa Birliği Projelerini değerlendirmelerini öneriyorum. Avrupa Birliği üyelerinize vereceğiniz eğitimleri, hazırlayacağınız iyi bir proje ile karşılayacaktır.” Dedi.Edirne ESOB tarafından, Edirne ESOB'a bağlı oda genel sekreterlerine düzenlenen eğitim semineri genel sekreterlerin soruları ve isteklerinin alınmasının ardından sona erdi.
AKP İL BAŞKANI KORAY UYMAZ EDESOB'U ZİYARET ETTİ.
“Adalet ve Kalkınma Partisi Edirne İl Başkanı Koray UYMAZ ve Beraberindeki Heyet Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni Ziyaret Etti.”AKP İl Başkanı Koray Uymaz ve beraberindeki heyet Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni ziyaret etti. Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ ile görüşen heyet Edirne esnaf ve sanatkarının sorunları ve yapılması gereken projeler hakkında görüş alış-verişinde bulundular.AKP İl Başkanlığından dolayı Koray Uymaz'ı tebrik eden Edirne ESOB Başkanı Emin İnağ, Edirne esnaf ve sanatkarının sorunlarını Koray Uymaz'a anlattı. Emin İnağ “Ulusal ve yerel bazda esnaf ve sanatkarın birçok sorunu var. Edirne ESOB olarak hazırladığımız raporda sorunlarımızı ve çözüm yollarını ilgili makamlara iletiyoruz. Bu sorunların başında büyük marketler, kamu kurum ve kuruluşları sosyal tesisleri, ağır vergi yükü, tütün ve tütün mamulleri yasağı, sorumlu yöneticilik belgelerinin iptali gibi esnaf ve sanatkarımızı zor durumda bırakan birçok sorun mevcut. Ulusal ve yerel bazda olan bu sorunların çözümünde sizlerden yardım bekliyoruz.” Dedi.AKP İl Başkanı Koray Uymaz “Bizler daima esnafımızın yanındayız. Her zaman sizinle kol kola Edirne'ye hizmet etmek için göreve geldik. Esnaf ve sanatkarımızın sorunlarını çözmek için elimizden geleni yapacağız. Raporunuzda belirttiğiniz “Yunanistan'dan Türkiye'ye yolcu taşıyan taksicilere Türkiye tarafından uygulanan kota” konusunda Maliye Bakanımız Kemal Unakıtan bizzat ilgilendi” Dedi. Yaklaşan yerel seçimlere de değinen Koray Uymaz Edirne Belediye'sinin iktidar partisi tarafından yönetilmesini ve bunun avantajlarından yararlanılması gerektiğini dile getirdi.